Majör depresif bozuklukta antidepresan tedavilere verilen klinik yanıt ile bilişsel işlevler arasındaki ilişki
The relationship between neurocognitive functions and clinical response to antidepressant treatments in major depressive disorder
  1. Tez No: 340797
  2. Yazar: ESAT FAHRİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Majör depresif bozuklukta dikkat, bellek ve yürütücü işlevler gibi nörokognitif işlevler önemli ölçüde bozulmaktadır. Antidepresan ilaçların depresyonda nörokognitif işlevleri ne kadar düzeltebildiği ve hangi grup antidepresanın daha fazla düzelme yaptığı önemli bir konudur. Biz de bu çalışmada serotonerjik ve melatonerjik/serotonerjik antidepresanların majör depresif bozuklukta nörokognitif işlevleri ne kadar düzelttiğini tespit etmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmada fluoksetin 20 mg/gün (n:24) ve agomelatin 25 mg/gün (n:24) tedavisi başlanacak, ilaç kullanmayan MDB hastaları tedavi başlamadan hemen önce ve tedavinin altıncı haftasında depresyon ve nörokognitif fonksiyonlar yönünden değerlendirildi. Hamilton Depresyon Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Uykusuzluk Şiddeti Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Klinik Global İzlenim Ölçeği, Kent-EGY ve Porteus Labirentleri, Edinburgh El Tercihi Skalası, Rey Sözel Öğrenme ve Bellek Testi, İşitsel Üçlü Sessiz Harf Sıralama Testi, Kontrollü Kelime Çağrışım Testi, Sayı Menzili Testi, İz Sürme Testi, Stroop Testi ve Wisconsin Kart Eşleştirme Testi hastalara tedavinin başında ve altıncı haftasında uygulandı. Bulgular: Fluoksetin ve agomelatin depresyon tedavisinde anlamlı derecede etkili sonuçlar verdiler (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In major depressive disorder, neurocognitive functions like attention, memory, and executive functions are significantly impaired. How much antidepressant medications can improve neurocognitive functions or which group of antidepressants can improve more is an important topic. In this study, we aimed to evaluate how much serotonergic and melatonergic/serotonergic antidepressants improve neurocognitive functions. Material and Method: Fluoxetine 20 mg/day and agomelatine 25 mg/day were administered to drug free major depressive patients. Depression severity and neurocognitive functions were evaluated before treatment and at the sixth week of treatment via administering Hamilton Rating Scale for Depression, Beck Depression Inventory Scale, Insomnia Severity Index, Pittsburgh Sleep Quality Index, Clinical Global Impression Scale, Kent-EGY and Porteus Labyrinths Tests, Edinburgh Handedness Inventory, Rey Auditory Verbal Learning and Memory Test, Auditory Consonant Trigram Test, Controlled Word Association Test, Digit Span Test, Trail Making Test, TBAG form of Stroop Test, and Wisconsin Card Sorting Test. Results: Fluoxetine and agomelatine were significantly efficacious in the treatment of depression.