Endülüs'te Maliki Mezhebi dışındaki fıkhî oluşumlar
Fiqh formations in Andalusia except the Malikî Sect
- Tez No: 585479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Hukuk, Tarih, Linguistics, Law, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Endülüs coğrafyası, İslam medeniyetinde toplumsal, siyasi, ilmî ve kültürel anlamda çok yönlü bir etkiye sahiptir. Müslümanların neredeyse sekiz asır boyunca yaşadığı bu coğrafyada mezhep olarak Maliki mezhebi hâkim konumdadır. Ancak Maliki mezhebinin hakim mezhep konumunda olması, bu bölgede başka mezheplerin vücut bulmadığı anlamına gelmemektedir. Endülüs ve Doğudaki İslam dünyası arasında yapılan ilim ve hac yolculukları, ticaret ve seyahatler vasıtasıyla, Endülüs coğrafyası, Maliki mezhebi dışında Evzai mezhebi, Zahiri mezhebi, Şafii mezhebi, Hanefi mezhebi, ve Hanbeli mezhebi gibi farklı fıkıh mezhepleriyle tanışmıştır. Hatta bu mezheplerin müntesipleri Endülüs'te kadılık makamına kadar gelmiş, önemli şahsiyetler olarak tabakat kitaplarında yer almışlardır. Ancak bu mezhepler, yayılmayı sağlayacak bir takım saiklerden yoksun olmalarından ötürü, Maliki mezhebi kadar yayılma imkânı bulamamıştır. Bu çalışma, Endülüs ile alakalı yapılacak araştırmalarda, araştırmacılara, Endülüs'teki İslam hukuk mirasının, farklı fıkhî oluşumlarını göstermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Geography of Andalusia has a multifaceted influences on social, political, scientific and cultural aspect in the Islamic civilization. The Maliki sect in this geography, where Muslims have lived for nearly eight centuries, but this stituation reality doesn't mean that any other sect didn't emerge in this region. The geography of Andalusia has met various jurisprudence sects such as Awzaî, Zahirî, Shafiî, Hanafî and Hanbalî sects except the Malikî sectthrough through journeys (Hajj) and science, trade and trips between Andalusia and Islamic World in the East. Also, followers of these sects reached the position of Judge (Qadi) and took part in Tabakat books as important people. However, these sects couldn't find an opportunity to spread as much as the Malikî Sect because of that these sects were devoid of several conditions for spread. This study has an importance about Andalusia researches to demonstrate different jurisprudential formations of İslamic Law Heritage in Andalusia.