Soğuk savaş sonrası Rus dış politikası ve Avrasyacılık
Russian foreign policy after the cold war era and Eurasianism
- Tez No: 585532
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte Sovyetler Birliği'nin dağılmasına neden olan birtakım olaylar ve dağılma süreci Gorbaçov dönemi ve Gorbaçov reformları, ardından Rusya Federasyonu'nun kurulması ve Rusya'nın yeni dış politikasının ne yönde geliştiğine bir açıklık getirilmeye çalışılacaktır. Rusya'nın kurulmasından bu yana uyguladığı politikalar, öncelikle Yeltsin dönemi ele alınarak işlenecek ardından Yeltsin'den görevi devralan Putin ve Putin dönemi Rus dış politikası incelenecektir. Rusya'nın Batılı bir devlet mi yoksa Doğulu bir devlet mi olduğu tartışmalarına değinilerek Rusya'nın Avrasyacı politikaları Avrasya Ekonomik Birliği, Şanghay İşbirliği Örgütü, Kolektif Güvenlik Anlaşması, Askeri Doktrinler ve Ulusal Güvenlik Konseptleri aracılığıyla aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this Project is to expain certain events which lead to the ultimate dissolution of Soviet Union, the process of dissolution, Gorbacov era and Gorbacov reforms and eventually establishment of Russian Federation and which waythe new foreign politics of Russia extends.New Russian politics since the establishment will be reviewed primarily on Yeltsin era.After that ,The foreign politics of Putin era, who succeeded Yeltsin, will be the subject. Arond the discussion of“wheter the Russia is an occidentalor oriental state”,the topic of Russia's Eurasian politics are going to be conveyed through "Eurasia Economic Uninon, Shangai Cooperation, Organization, Colletive Security Treaty Organization, Militaristic Doctrins and National Security Council.