Avrasyacılık düşüncesi ve soğuk savaş sonrası Türk dış politikasına etkisi
The idea of Eurasianism and the influence of Turkishforeign policy after the cold war
  1. Tez No: 498829
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çarlık Rusyası'nı sona erdiren Bolşevik Devrimi sonrasında ortaya çıkan, ancak Rus düşünde tarihinde izleri bulunan Avrasyacılık coğrafi bir kavram olan Avrasya'yı kapsayan jeopolitik bir düşünce olarak ortaya çıkmıştır. Çıkış süreci ve ilkeleriyle Rusya'ya özgü bir düşünce akımı olarak kabul edilmektedir. Doğu ve Batı'nın güç mücadelesinin yaşandığı jeopolitik bir sahayı belirtmektedir. Avrasya; Avrupa ve Asya kıtalarının birleşmesinden ortaya çıkan bir coğrafi bölgeyi tanımlamak üzere kullanılan bir kavram olmanın çok ötesinde bir değer taşımaktadır. Türkiye ve Rusya Federasyonu, soğuk savaş sonrasında Orta Asya ve Kafkasya bölgelerine yönelik politikalarını“Avrasya”kavramını odak noktasına alan bir yaklaşım çerçevesinde yürütmeye çalışmışlardır. Bu uygulamalar Avrasyacılık düşüncesinin 'zihinsel' ve 'entelektüel' etkisinin devlet politikalarının uygulanmasında dönem dönem önemli etkilere ulaşmış olduğunu göstermektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Soğuk Savaş'ın bitmesi sonrasında sona ermesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasında yeni ufuklar açılmıştır. Avrasya bölgesine yönelik Avrasya politikası bu ufuklar arasında yer almıştır. Türkiye'nin soğuk savaş sonrası yaklaşık otuz yıldır izlediği Avrasya politikaları değerlendirilirken yapılanlar ve yapılamayanlar tespit edilmelidir. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde genellikle izlenen politikaların yetersiz kaldığı vurgulanmaktadır. Bu yetersizliğin ve başarısızlığın temelinde Türkiye'nin ABD'nin izlediği politikaları destekleyen bir uygulama içerisinde olması yatmaktadır. Türkiye, kendisinin ve bölge ülkelerinin çıkarlarını ön planda tutan politikalar uygulayamamıştır. BU tespitten hareketle Türkiye'nin Avrasya bölgesine yönelik bir politika belirleyebilmek ve uygulayabilmek için ilk olarak kendi ulusal çıkarlarını tanımlamalı ve bunları hayata geçirebilecek metotların neler olabileceğini tasarlamalıdır. Avrasya bölgesinin dünya ve Türkiye jeopolitiğindeki önemine rağmen bütün Avrasya bölgesi ile ilişkilerin Türkiye için Batı'ya (ABD ve AB) karşı bir almaşık olarak sunulması yanlış bir anlayıştır Rusya Federasyonu iç ve dış politikasında Avrasyacılık düşüncesinin ve Avrasya bölgesinin büyük bir ilgi gördüğü ve uygulanan politikalarda önem taşıdığı görülmektedir. Benzer bir yaklaşım Türkiye'de yaşanmamaktadır. Bunun nedenlerinden birisi Rusya Federasyonu'ndaki düşünce geleneğinin Türkiye'den daha sağlam bir gelenekten beslenmesi ve yine Rusya Federasyonu'nun sahip olduğu devlet anlayışındaki süreklilik unsurunun Türkiye'den daha güçlü olmasıdır. Avrasyacılık denince bölgede 'Av-Rusyacılığın" algılandığı da kabul edilmektedir. Rusya'nın Avrasyacı politikaları, bilimsel, politik, iktisadi ve kültürel boyutları ile uygulamaya geçirdiği tespit edilmektedir. AKP onbeş yıla yaklaşan iktidarı boyunca Türk dış politikasında farklı arayışlara girmiştir. Ancak bu arayışlar bir 'eksen kayması' tanımının içini dolduracak bir özellik taşımamıştır. Dış politikada çeşitlenme ve çok yönlülük arayışı Avrasya bölgesini de kapsamıştır. Türkiye Avrasya bölgesinin en etkili aktörlerinden birisi olarak kabul edilen Türkiye, Avrasya ve avrasyacılık politikasının olmaması, izlediği politikaların sürekliliğinin sağlanamaması, bölgeye yönelik politikaları hayata geçirenlerin Avrasya'yı bütün özelliklerini bilerek tanımaması gibi nedenlerden dolayı bölgede istediği etkiyi oluşturamamıştır.
Özet (Çeviri)
Eurasianism is a concept that appeared in the history of Russian thought before it emerged after the Bolshevik Revolution which ended the Tsarist Russia. Eurasianism has emerged as a geopolitical idea that covers Eurasia, a geographical concept. It is regarded as a current of thought peculiar to Russia by the emergence process and principles. It refers to a geopolitical area in which the power struggle of the East and the West is experienced. Eurasia; It is far beyond a concept used to describe a geographical region that emerges from the union of the European and Asian continents. Turkey and the Russian Federation have tried to carry out their policy towards the Central Asia and Caucasus regions after the cold war with an approach that focuses on the concept of“Eurasia”. Following the disintegration of the Soviet Union and the end of the Cold War, new horizons opened up in the foreign policy of the Republic of Turkey. The Eurasian policy towards the Eurasian region is one of these horizons. It is emphasized that the policies generally followed in the evaluations of Eurasian policies that Turkey has practiced for about thirty years after the cold war are insufficient. On the basis of this inadequacy and failure, Turkey is in an application that supports the policies of the USA. Turkey has not implemented policies that preserve the interests of itself and the countries of the region. Therefore, Turkey must first define its own national interests and design methods that can pass them on in order to be able to define and implement a policy towards the Eurasian region. Despite the importance of the Eurasian region in the world and geopolitics of Turkey, it is a misunderstanding that all relations with the Eurasian region are presented as an alternative to the West (USA and EU) for Turkey. Eurasianism and the Eurasian region are of great interest and importance in the internal and external politics of the Russian Federation. A similar approach does not exist in Turkey. One of the reasons for this is that the idea of thinking in the Russian Federation is fed from a stronger tradition than Turkey and that the continuity in the state understanding that the Russian Federation has is stronger than Turkey. It is also accepted that 'Eu-Russianism' is perceived as 'Eurasianism' in the region. It is determined that Eurasian policies are put into practice by Russia in scientific, political, economic and cultural dimensions. Throughout its fifteenth year of ruling, the AKP has sought different strands in Turkish foreign policy. However, these quests do not have a feature to fill the definition of 'axis shift'. The quest for diversity and versatility in foreign politics also covers the Eurasian region. Turkey, which is considered as one of the most influential actors of the Eurasian region, however, has not had any effect on the region due to some reasons. These are the reasons for Turkey's lack of Eurasian and Eurasian policy, the lack of policy continuity, and the inability of all those who are obliged to carry out regional policies to recognize Eurasia at all.