Konservatuvar trombon eğitimi için başlangıç düzeyine yönelik metodik bir yaklaşım
A methodical approach to beginner level for trombone education at conservatory
- Tez No: 585552
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Konservatuvarlarda trombon eğitimi öğretmen ve öğrenci arasında bire bir yapılmakla birlikte öğrencilerin öğrenme kapasitesi ve uygulama hızına göre verilen eğitim farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durumda her öğrenci için farklı öğretme modelleri gerektirebilir. Trombon eğitimi için gerekli temel teknikleri başlangıç seviyesinde doğru yöntemle öğrenmek, seviyeyi ileriye taşımak adına oldukça önemlidir. Buna yönelik olarak trombon eğitimi için başvurulabilecek en önemli eğitim yardımcı materyalleri arasında trombon metotları bulunur. Günümüzde özellikle trombon için yazılan metotların yanı sıra kullanılan Arban ve Charles Colin gibi başka enstürmanlar için yazılan metotların trombona uyarlayarak yayınlandığı gözlenir. Bu metotların büyük bir kısmı başlangıç düzeyinin üzerindedir. Bu sebeple genellikle usta-çırak ilişkisi içerisinde gerçekleşen trombon eğitiminde başlangıç düzeyindeki eğitim öğretmenin birikimine yönelik egzersizlerle gerçekleşmektedir. Türkiye'deki konservatuvarlarda kullanılan trombon metotları yabancı dilde yazılmıştır ve bu metotlarda başlangıç düzeyine yönelik ağızlığın dudağa nasıl yerleştirileceği, nefes, ağızlık, doğru tutuş ve duruş pozisyonu ile ilgili bilgilerin ve egzersiz çalışmasının bulunmadığı gözlenmiştir. Bu tez çalışmasında konservatuvarda başlangıç düzeyindeki trombon bölümü öğrencilerinin yararlananması için Türkçe bilgi ve açıklamalardan oluşan metodik bir yaklaşım sunulmuştur. Bu yaklaşımda öğrencilere hızlı, kolay ve kalıcı öğrenmelerine katkı sağlayacağı düşünülen nefes, ağızlık, doğru tutuş ve duruş pozisyonu ile ilgili bilgiler; nefes ve ağızlık, uzun ses, dil ve bağ, dizi, arpej egzersizleri ve incelenen trombon metotlarında başlangıç düzeyine yönelik egzersiz ve etütler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although trombone education is performed one-to-one between the teacher and the student in the conservatories, the education given according to the students' learning capacity and application speed may vary. In this case, it may require different teaching models for each student. It is very important to learn the basic techniques necessary for trombone training with the right method at the beginning level and to carry the level forward. The most important training aids for trombone education include trombone methods. Nowadays, it is observed that methods written especially for trombone and methods written for other instruments such as Arban and Charles Colin are adapted and published. Most of these methods are above the initial level. For this reason, in the trombone training, which usually takes place in the master-apprentice relationship, the initial level of training is carried out through exercises aimed at the accumulation of the teacher. trombone methods used in conservatories in Turkey is written in a foreign language and how to position the lip of the mouthpiece for the beginner level in these methods, breathing, mouthpiece, information about the correct grip and stance position has been observed that the presence of and exercises. In this thesis, a methodical approach consisting of Turkish knowledge and explanations is presented for the benefit of the trombone students in the conservatory. In this approach, information about breath, mouthpiece, correct grip and posture position which is thought to contribute to the students' fast, easy and permanent learning; Breathing and mouthpiece, long voice, tongue and ligament, knee, arpeggio exercises and trombone methods studied in the beginning level exercises and studies are presented.