Sexual scripts on vaginismus: Rewriting women's sexual difficulties from their point of view
Vajinismus üzerine cinsel senaryolar: Kadınların cinsel problemlerini kendi bakış açılarıyla tekrardan yazma
  1. Tez No: 585556
  2. Yazar: YELİZ TURAN YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de vajinismusu çerçeveleyen kültürel, diyadik ve içsel cinsel senaryoları keşfetmek ve kadınların bireysel vajinismus deneyimlerini sağlık/hastalık alanı içinde incelemek yerine ataerkil söylemin içine yerleştirmektir. Kadınların öznel vajinismus deneyimlerini daha iyi yakalamak için Türkiye'de yakın geçmişte vajinismusun üstesinden gelen 11 kadınla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde tematik analiz kullanılmış ve feminist araştırma uygulamaları araştırma davranışına yansıtılmıştır. Katılımcıların raporlarından kültürel, diyadik ve içsel seviyelerde 6 genel cinsel senaryo ortaya çıkmıştır. Bu senaryolar kültürel seviyede (1) korku ve (2) bekaret; diyadik seviyede (3) cinsel uyumsuzluk ve (4) cinsel performans; içsel seviyede (5) cinsel ketlenme ve (6) sosyal kıyaslama şeklindedir. Araştırmanın sonuçları, üç farklı seviyedeki cinsel senaryoların kadınların cinsel sağlık ve doyumunu olumsuz yönde etkileyen çifte standartlardan oldukça etkilendiğini göstermektedir. Sonuçlar, bireysel dönüşüm ve toplumsal değişim üzerindeki etkileri açısından tartışılmış ve kadınların cinsel sorunlarını, kadın cinselliği hakkındaki mit ve söylemleri ortaya çıkarabilecek olan disiplinlerarası bir çerçeveden inceleme ihtiyacını yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to explore cultural, interpersonal, and intrapsychic sexual scripts framing vaginismus in Turkey and situate women's personal experiences of vaginismus in the patriarchal discourse rather than putting them into health and illness domain. In order to better capture women's subjective experiences of vaginismus, semi-structured in-depth interviews were conducted with 11 women who overcame vaginismus in the recent past in Turkey. In analyzing data, thematic analysis was used and feminist research practices were reflected upon research behavior. Six overarching sexual scripts at the cultural, interpersonal, and intrapsychic levels were identified from participants' reports. These sexual scripts included (1) fear and (2) virginity at the cultural level; (3) sexual incompatibility and (4) sexual performance at the interpersonal level; (5) sexual inhibition and (6) social comparison at the intrapsychic level. The results suggested that sexual scripts at three different levels were highly infected with sexual double standards, which had detrimental impact on women's sexual health and satisfaction. The results were discussed in terms of their implications for individual transformation and social change and they reflect the need for studying women's sexual problems from an interdisciplinary framework whereby the myths and discourses on female sexuality can be revealed.