Türkiye'deki üniversitelerde kadın işgücü ve Bartın üniversitesi'ndeki kadın akademisyenler üzerine bir araştırma
A study on women working force in Turkish universities and women academicians in Bartin university
- Tez No: 585557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde kadınların çalışma hayatına ilişkin akademik çalışmalar giderek artmaktadır. Bu artış aynı zamanda ülke ekonomisi için kadınların işgücüne katılma oranının ne kadar etkili olduğu hakkında bilgi vermektedir. Çalışma hayatındaki kadınlar, özellikle kadın akademisyenler, çalışma alanlarında pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı dünyadaki kadın akademisyenlere nazaran daha fazla akademik hayatta yer alan Türkiye'deki kadın akademisyenlerin çalışma hayatında karşılaştıkları sorunları Bartın Üniversitesi üzerinden incelemektir. Çalışmada iş hayatında kadın akademisyenlerin durumu ve karşılaştıkları sorunlar kapsamında Bartın Üniversitesi'ndeki kadın akademisyenlere yönelik anket uygulaması yapılmış ve kadın akademisyenlerin görüşleri alınmıştır. Anket uygulamasından elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilerek ki-kare bağımsızlık testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada yapılan anket uygulamasıyla kadın akademisyenlerin; kariyer önceliği, medeni durumun ve çocuk sahibi olmanın akademik kariyer üzerindeki etkisi, çift kariyerlilik durumu, cinsiyete dayalı fırsat eşitsizliğinin olma durumu, bilimsel çalışma yapmak için yeterli zamanının olma durumu ve ek ders ücreti uygulaması durumu konularındaki görüşleri alınarak iş hayatıyla ilgili düşünceleri ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde; kadın akademisyenlerin çoğunun meslek değiştirmeyi düşünmediği, cinsiyete dayalı bir fırsat eşitsizliği yaşamadığı, çift kariyerli eşlerin daha hızlı yükseldiği ve çalışma hayatında tüm kadınların yaşadığı rol çatışmalarını yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, academic studies on women's working life are increasing. This increase also gives information about how effective female labor force participation rate is for the national economy. Women in working life, especially women academics, face many problems in their field of work. The aim of this study is to examine working life of female academics in Turkey who face more problems compared to women academics around the world through Bartin University. In this study, a questionnaire was applied to female academicians in Bartın University and opinions of women academicians were taken within the scope of the situation of women academicians in working life and the problems they faced. The data obtained from the survey application was analyzed in SPSS package program and evaluated with chi-square independence test. In the study, female academicians; their opinions about working life by receiving their views on career priority, the effect of marital status and having children during academic career, the status of double career, the status of inequality of opportunity based on gender, the availability of sufficient time to conduct scientific studies and the status of additional tuition fees. When the findings obtained in the study were evaluated in general; it was observed that most of the female academicians did not intend to change their professions, did not have an inequality of opportunity based on gender, spouses with double careers advanced faster and faced the conflicts of roles experienced by all women in working life.