Arnavutça yapılmış Kur'an çalışmaları
Albanian Qur'an studies
  1. Tez No: 585573
  2. Yazar: FLORİM MELLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nesilden nesile aktarılan sözlü kaynaklar hem sosyal hem de tarihi açıdan çok önemli bir yere sahiplerdir. Ancak bu kaynkalar zamanla değişebilir veya unutulabilir. Nesilden nesile yazılı olarak aktarılan kaynaklar ise daha kolay korunabilir ve zamana karşı daha dayanaklıdır. Kur'an-ı Kerim zaman ve mekana bağımlı olmayan evrensel ve kutsal bir kitaptır. Sosyologlara, psikologlara ve toplum her ferdine her zaman ve her mekanda hitap etmektedir. Herkes ne aradığını bu kutsal kitapta bulabilir ve ondan faydalanabilir. Balkanlardaki İslam dini, Osmanlı döneminde hızlı bir şekilde yayılmıştır. Arnavutların islamlaşması süreci oldukça hızlı ve devamlı bir şekilde gelişmiştir. Arnavutların İslamlaştırılmasını etkileyen faktörler siyasi, ekonomik, sosyal ve psikolojik nitelikteydi. Arnavutlar Kur'an-ı Kerim'in kurallarına göre yaşamakla birlikte onu Arnavutçaya da tercüme ettiler. Bu tez çalışmasında Arnavutça tevcit kitapları, Arnavutça Kur'an-ı Kerim tercümeleri ve Kur'an-ı Kerim'in tamamı ve bazı süreleri Arnavutça tefsir edildiği kitaplar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human memory, transmitted from generation to generation, has great social significance and historical value. Nevertheless, parts of their preaching are forgotten by people in time. When people explain and mark values in written forms, then they remain longer in maternal form, hence human consciousness can always remember and retain it. The Quran is a universal divine book, unlimited in space and time. It addresses to the lawyer, the sociologist and the psychologist, and to everyone at any time and every level or layer of society. Everyone finds himself in the Qur'an and will be able to get what he needs from it. The Islam religion was spread widely in the Balkans in particular wen Ottoman Empire estabilished its full authority. At Albanians the process of Islamization during the development was quick and consistent. The factors that influenced the Islamization of Albanians were political, economic, social, and psychological of nature. Albanians not only lived according to Quran principles, but they became its carriers and cultivators, by becoming part of other great nations by translating into their national language. Thus, this thesis contains the describtion of books with its sub-subjects such as: reading beautiflly the Quran, its translation in Albanian language and the partial as well as complete commentaries of the Quran that Albanians have made over the years.