Peyami Safa'nın biz insanlar romanının söz varlığı
Vocabulary of Peyami Safa's novel 'Biz insanlar
- Tez No: 585574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA LEVENT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 583
Özet
Hikâyeleri, romanları, denemeleri, makaleleri, edebi ve siyasi mücadele yazılarıyla tenkitleri bulunan Peyami Safa'nın 1937'de yazdığı ve Cumhuriyet gazetesinde tefrika edildikten sonra 1959 yılında basılan Biz İnsanlar adlı romanının söz varlığı açısından değerlendirilmesi çalışmamızın ana düşüncesini oluşturmaktadır. Çalışmamız, Biz İnsanlar romanının söz varlığının tematik açıdan incelenmesini içermektedir. Giriş bölümü; Söz Varlığı, Sözcük Bilimi, Sözlük Bilimi, Anlam Bilimi, I. Bölüm; Peyami Safa'nın Hayatı, Edebi Şahsiyeti Kişiliği ve Eserleri, II. Bölüm; Gramatik Dizin, III. Bölüm; Tematik Sözlük, Sonuç ve Kaynakça başlıklarından oluşmaktadır. Gramatik dizin, sözcüğün anlam ve kökenine göre oluşturulmuştur. Tematik sözlükte ise sözcüklerin anlamsal değeriyle birlikte karşıladıkları temalar ele alınmıştır. Sonuç kısmında, Peyami Safa'nın Biz İnsanlar romanının söz varlığı açısından sayısal olarak değerlendirilmesiyle birlikte sözcüklerle ilgili yorumlamalar yapılmıştır. Çalışmanın, daha sonra yapılacak olan tematik söz varlığı çalışmalarına ve yazar sözlüklerine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evaluation, in terms of vocabulary, of the novel Biz İnsanlar which is written in 1937 by Peyami Safa who has short stories, novels, essays, articles, literary and political struggle writings and criticism articles, and serialized in Cumhuriyet then published in 1959 forms the main idea of our work. Our work contains the analysis of vocabulary of the novel Biz İnsanlar in terms of thematic. The Introduction part consists of vocabulary, lexicology, lexicorgaphy and semantics. The First Part contains Peyami Safa's Life his literary personality, his characteristics and his Works. The second part consists of Grammatical Index and The Third Port consists of Thematic Dictionary, Conclusion and Bibliography. The Grammatical Index is formed according to the meaning and the origin of the vocables. Also in the Thematic Dictionary, the lexical valves and the correspanded themes of the vocables are discussed. In the conclusion Part, the renditions about the vocabularie's are put through by evaluating Peyami Safa's novel numerically in terms of vocabulary. It is aimed, that this work is going to contribute to thematic vocabulary studies and author dictionaries that will done afterwards.