Histerektomi olan hastalarda operasyon şeklinin beden imajı algısı ve benlik saygısı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of operation type on body image perception and self-esteem levels in patients with hysterectomy
  1. Tez No: 585588
  2. Yazar: PELİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. MUKADDES AYŞİN NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma abdominal ve vajinal yoldan histerektomi olan kadınlarda ameliyat şeklinin beden imajı ve benlik saygısına etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla operasyon üzerinden 6 ay ve 2 yıl aralığında süre geçmiş ve çalışma şartlarını karşılayan 50 total abdominal histerektomi, 25 vajinal histerektomi operasyonu geçiren kadın ile opere olan bu iki grupla eşleştirilmeye çalışılmış opere olmayan 50 sağlıklı kadın beden imajı, benlik saygısı ve depresyon açısından karşılaştırılmıştır. Histerektomide ameliyatın ve ameliyat şeklinin beden imajı üzerinde etkisi olduğu, abdominal histerektomi olanlarda vajinal histerektomi olan kadınlara göre beden imajının daha olumsuz etkilendiği ve abdominal histerektomi olan daha genç yaştaki kadınlarda bu etkinin daha fazla olduğu, beden imajının olumsuzlaşmasıyla birlikte benlik saygısının da düştüğü ve özellikle abdominal histerektomi olan kadınlarda beden imajının olumsuzlaşmasıyla birlikte benlik saygısının ve duygu durumun da olumsuz olarak etkilendiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Her üç grupta da vücut algısındaki memnuniyet azaldıkça depresyon puanında artış görülmüştür. Anahtar Kelimeler; histerektomi; beden imajı, benlik saygısı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of surgery on body image and self-esteem in women with abdominal and vaginal hysterectomy. For this purpose, 50 patients who had undergone a total abdominal hysterectomy, 25 women undergoing vaginal hysterectomy, and those who were operated with these two groups were compared in terms of body image, self-esteem and depression. In hysterectomy, surgery and the mode of operation had an effect on body image, body image was affected more negatively in women with abdominal hysterectomy compared to women with vaginal hysterectomy, and this effect was higher in younger women with abdominal hysterectomy. It was concluded that self - esteem and mood were negatively affected by body image. Depression score increased as satisfaction of body perception decreased in all three groups. Keywords; hysterectomy; body image, self esteem