Farklı içerikli ticari kuru köpek mamalarının klasik ve ın vitro yöntemlerle sindirilebilirliklerinin ve kalitelerinin belirlenmesi
Determination of qualities and digestibilties of dry dog foods with different content by total collection and in vitro fermentation parameters
  1. Tez No: 585589
  2. Yazar: OĞUZHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Piyasada çok çeşitte ticari kuru köpek maması bulunmaktadır, fakat köpek mamalarının sindirilebilirlikleri hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Bu çalışmada farklı içerikli tahıllı ve tahılsız kuru ticari köpek mamalarının klasik ve in vitro yöntemle sindirilebilirliklerinin değerlendirilmesi ve in vitro fermentasyon parametreleri ile desteklenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. 14 adet tahıllı (7 adet tavuklu-tahıllı, 7 adet kuzu etli-tahıllı) ve 7 adet tahılsız mama olmak üzere 21 farklı mama üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada 1-3 yaşında karışık cinsiyette toplam 12 adet ergin Golden retriever ırkı köpek kullanılmıştır. Klasik sindirim denemelerinin sonucunda kuzu etli-tahıllı mamalar en yüksek kuru madde (p0,05). Sindirim sıvılarındaki kısa zincirliği yağ asitleri (toplam, asetik, propiyonik asit, bütirik asit) molariteleri için gruplar arası farklılıklar önemsizdir (p>0,05). In vitro organik madde sindirilebilirliği (IVOMS) bakımında tahıllı mamalar daha yüksektir (p0,05). Toplam gaz üretimleri bakımından tahıllı-tahılsız mama değerlendirilmesinde tahıllı mamalar daha yüksek değere sahiptir (p0,05). Bu tez çalışması genel olarak değerlendirildiğinde tahıllı mamaların tahılsız mamalardan daha çok sindirildiği ve köpekler için daha faydalı olduğu söylenemez. Tahıl dışında köpek maması formülasyonlarına katılan nişasta kaynakları ile ilgili çalışmalar mevcuttur fakat ticari tahılsız köpek mamalarının kalitelerinin değerlendirilmesi hakkında daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is a wide range of commercial dry dog food available on the market, but information on the digestibility of dog foods is limited. In this study, it was aimed to evaluate the digestibility of commercial dry dog foods with grain and grain-free which contains different ingredients by classical and in vitro methods and to compare them with supportive in vitro fermentation parameters. Twenty-one different foods including 14 foods with grain (7 chicken-grain, 7 lamb-grain) and 7 grain-free foods were investigated. A total of 12 adult Golden retriever breed dogs of 1-3 years of age were used in the study. As a result of total collection trials, lamb-grain foods had the highest dry matter (p0,05). In the evaluation of short chain fatty acids (total, acetic, propionic acid, butyric acid) differences between the groups were not significant (p>0,05). In vitro organic matter digestibility (IVOMD) was higher in food with grain (p0,05). In terms of total gas production, foods with grain had higher gas production than grain-free foods had (p0,05). When this study of thesis is evaluated in general, foods with grain are more digested than grain-free foods and it could not be said that grain-free foods are more beneficial for dogs. There are studies on starch sources involved in dog food formulations other than grains, but more studies are needed to assess the quality of commercial grain-free dog foods.