Paranın tarihi, evrimi ve kripto paralar: Dünya ve Türkiye yansımaları
History and evolution of money to crypto money: Reflections in the World and Turkey
  1. Tez No: 585587
  2. Yazar: EYMEN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SONER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada amacı paranın tarih içinde yaşadığı değişimler göz önüne alınarak bilgi ekonomisine geçiş sürecinde paradan beklenen fonksiyonlar tespit edilmiştir. Paraya duyulan talebe ve paranın vazgeçilemez unsurlarına değinilerek paranın neden ortaya çıktığına yer verilmiştir. Araştırmada paranın keşfi ve insanlık tarihinde ki önemi araştırılarak kripto paraların önemi incelenmiştir. Kripto paralar ve ülke para birimlerinin karşılaştırılması yapılarak kripto paraların doğuşu ve kripto para piyasaları incelenmiştir. Kripto para piyasalarının Dünya ekonomisindeki yeri ve Türkiye ekonomisi üzerine etkileri geniş bir ülke araştırması yapılarak detaylandırılmıştır. Çalışmanın çıkış noktası Türkiye ekonomisinin kripto para piyasalarına olan ilgisi ve talebi olup, ekonominin bileşenlerinin kripto para piyasalarına yatırım yapmasıdır. Söz konusu talebin doğru yönlendirilmesi ve doğru kullanımı ile Türkiye ekonomisinin sıcak paraya olan talebinin azalacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the functions expected from the money in the transition period to the knowledge economy by considering the changes in monetary history. By describing the demand for Money and also indispensable elements of it, the study includes how the money has existed in the literature. In the study, the place of the money, its history and the importance of crypto coins in human history are investigated. Through comparing Crypto currencies and countries, the emergence of the crypto currencies and crypto money markets is searched, and the place of crypto currency markets in the world economy and its effects on Turkey's economy has been detailed. The starting point of the study is the interest and demand of Turkish economy in crypto money markets and the investments of the economic components in crypto currency markets. It is envisaged that the management and use of the mentioned demand in the right way, would decrease the demand of the Turkish economy for the hot money.