Lise öğrencilerinin akademik bağlamda akış yaşama düzeylerinin başarı hedef yönelimleri ile yordanması
The predictive role of achievement goal orientations on flow experiences of high school students in their academic studies
- Tez No: 585620
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin akademik çalışmalarındaki akış yaşantılarının, başarı hedef yönelimleri ile yordanma düzeyini belirlemektir. Bu doğrultuda, öğrencilerin akademik bağlamda akış deneyimleri ile başarı hedef yönelim-leri arasındaki ilişkiye yönelik oluşturulan hipotez modelin uygunluğunun test edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Afyonkarahisar il merkezinde altı farklı lise türünün 9., 10. ve 11. sınıflarına devam etmekte olan 1058'i kadın ve 857'si erkek olmak üzere toplam 1916 lise öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırma kapsamında geliştirilen Akademik Bağlamda Akış Ölçeği ve Başarı Hedef Yönelimleri Ölçeği kullanılmıştır. Hipotez modelde öğrencilerin başarı hedef yönelimleri bağımsız değişken, akış deneyimleri ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi sürecinde, oluşturulan hipotez model yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Bulgular: Analiz sonucunda hipotez modele ilişkin elde edilen uyum indeksleri incelenmiş ve modelin veri ile uyum gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Performans hedef yönelimi ile öğrencilerin akademik bağlamda akış deneyimleri arasında bir ilişki bulu-namamıştır. Öğrenme hedef yöneliminin ise akış deneyimini olumlu yönde ve yüksek düzeyde yordadığı bulunmuştur. Sonuç ve Öneriler: Sonuç olarak, öğrencilerin öğrenme hedef yönelimli olma düzeyleri arttıkça akademik çalışmalarını yaparken akış deneyimi yaşama düzeyleri de artmaktadır. Buna karşın, performans hedef yönelimli olmaları olumlu ya da olumsuz bir biçimde akış deneyimiyle ilişki göstermemektedir. Araştırmada elde edilen bulguların, eğitsel rehberlik hizmetlerinde ve eğitim-öğretim planlarının hazırlanmasında kulla-nılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the predictive power of achievement goal orientations on the flow experiences of high school students in their academic studies. In this regard, it was aimed to test the suitability of hypothetical mod-el of the relationship between the students' flow experience in academic context and achievement goal orientations. Method: This study was carried out in the relational screening model of quanti-tative research methods. The sample of the study consisted of 1916 high school students (1058 females and 857 males) continuing their education in the 9th, 10th, and 11th grades of six different high school types in the city center of Afyonkarahisar. Flow Scale in Academic Context and Achievement Goal Orientations Scale developed in the scope of this study were used to collect data. Achievement goal orientations of the stu-dents were determined as the independent variable, while their flow experiences in aca-demic context were determined as the dependent variable. In the statistical analysis of the data, the hypothetical model was tested with structural equation modeling. Results: The fit indices of the model obtained by the analysis were examined and it was concluded that the model was compatible with the data. There could not be found any relation between the performance goal orientation and flow experiences of students in academic context. On the other hand, learning goal orientation was found to predict the flow experience in a positive and high level. Conclusion and Suggestions: In conclusion, as the students' level of being learning-goal-oriented increases, their level of experiencing flow during their academic studies also increases. However, being performance-oriented does not correlate posi-tively or negatively with flow experience in academic context. It is thought that it will be useful to use the findings obtained in this study in educational guidance services and in the preparation of educational planning.