Sosyal güvenlik denetiminde etkinlik: Sorunlar ve çözüm önerileri
Effecti̇veness in soci̇al security audit: Problems and soluti̇ons
  1. Tez No: 585621
  2. Yazar: CEVDET ÇÜRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasıyla, sosyal güvenlik denetiminin yapısı incelenmiş, denetime ilişkin yaşanan sorunlar analiz edilerek bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölüm üzerine kurulmuştur. Birinci bölümde, sosyal güvenlik ve sosyal güvenlik denetiminin kavramsal çerçevesi oluşturularak konu, tarihsel süreçleriyle analiz edilmiştir. İkinci bölümde, Türk sosyal güvenlik sisteminin ve Türkiye'de sosyal güvenlik denetiminin tarihsel süreç içerisinde gelişimi değerlendirilerek sistemin mevcut yapısı ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, Türkiye'de sosyal güvenlik mevzuatına aykırı işlemlere karşı uygulanan idari para cezaları ve sosyal güvenlik denetimlerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, sosyal güvenlik denetimine etki eden sosyal güvenlik sorunları irdelenerek, denetimde etkinliği artırmaya yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structure of the social security inspection has been examined, the problems experienced during the inspection have been analyzed and it has been tried to propose solutions to these problems. The study has been based on four chapters. In the first chapter, the conceptual framework of social security and social security inspection have been established and the subject has been analyzed with its historical processes. In the second chapter, the historical development of Turkish social security system and the social security inspection in Turkey have been evaluated and the current structure of the system has been demonstrated. In the third chapter, the administrative fines applied to the activities against the social security legislation in Turkey and the results obtained from the inspections of social security are evaluated. In the fourth chapter, which is the last part of the study, the social security problems affecting the inspection of social security have been examined and solutions have been proposed to increase the effectiveness of the inspection.