Sürdürülebilir süreç yönetimi ve dengelenmiş hedef kartı ilişkisi
The relationship between sustainable process management and balanced scorecard
  1. Tez No: 585619
  2. Yazar: İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte rekabet artmakta ve iyi yönetilemeyen kurumlar için yıkıcı bir hal almaktadır. Kuruluşların en önemli amaçlarından olan,“Büyüme”ile birlikte yönetim becerisi geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Rekabet ve Büyüme kuruluşlara birçok avantaj sunduğu gibi birçok da tehlikeyi barındırmaktadır. Büyüyen kuruluşların, yönetim becerilerini aynı şekilde büyütememesi sonucu hızla yok oldukları görülmektedir. Bu gibi durumlar için yeni yöntemler, uygulamalar geliştirilmektedir. Süreç Yönetimi şirket faaliyetlerinin tanımlanmasından, sınıflandırılmasından, izlenmesi ve iyileştirilmesinden oluşan bir yaklaşımdır. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ve çeşitli yazılımlarla kuruluşlar tüm süreçlerini hızlı yönetebilmekte ve sonuçlarını izleyebilmektedir. Balanced scorecard yalnızca finansal göstergelere odaklanmanın sürdürülemez olduğunu bununla birlikte, kuruluşun amaçlarını, stratejilerini, göstergelerini ve diğer yönetişim araçlarının birbirine entegre edilmesi gerektiğini göstermektedir. Kurumsallaşma sürecinde olan kuruluşların zaman zaman yeni akım uygulamaları uyarlamadan kendi bünyesinde uygulamaya çalıştığını görmekteyiz. Oysa kuruluşun süreçlerine katkısı olmayan bu tür uygulamalar çalışanlar üzerinde olumsuz etki bırakmakta ve kaynak israfı oluşturmaktadır. Birbiri ile entegre edilmemiş ve amacı doğrultusunda kullanılmayan yöntemler şirketleri hantallaştırmakta ve asıl amacından uzaklaştırmaktadır. Bu çalışmada uygulamakta olduğu yönetim sistemlerini birbiri ile entegre etmiş bir kuruluşun uygulama aşamaları incelenmiştir. Kuruluşun; Süreç Yönetim Sistemi, Balanced Scorecard, Vizyon, Stratejik Plan, Bütçe, Performans Yönetim Sistemi, Görev Tanımları gibi uygulamalarının birbiri ile olan ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, competition increases and becomes destructive for institutions that are not well managed. Büyüme, organizasyonların en önemli hedeflerinden biridir. As organizations grow, improving management skills is vital. Competition and Growth offer many advantages to organizations as well as many hazards. It is seen that growing organizations are rapidly disappearing as a result of their management skills not growing in a similar way. New methods and applications are developed for such cases. Process Management is an approach consisting of defining, classifying, monitoring and improving company activities. With the development of computer systems and various softwares, organizations can manage all of their processes quickly and monitor the results. The balanced scorecard shows that focusing solely on financial indicators is unsustainable. It emphasizes the need to integrate the objectives, strategies, indicators and other governance tools of the organization. Methods that are not integrated with each other and are not used for their purpose make the institutions cumbersome and remove them from their original purpose. Organizations that are in the process of institutionalization, from time to time, we see that they are trying to implement new current applications without adapting them. However, such practices, which do not contribute to the processes of the organization, have a negative impact on the employees and create waste of resources. Methods that are not integrated with each other and are not used for their purpose make the institutions cumbersome and remove them from their original purpose. In this study, the implementation stages of an organization that integrates management systems with each other are examined. The relationship between the applications of the organization such as Process Management System, Balanced Scorecard, Vision, Strategic Plan, Budget, Performance Management System and Job Descriptions have been revealed.