Betonarme makina temellerinin boyutlandırma esaslarının araştırılması
Reinforced concrete machine foundations search of design principles
- Tez No: 58563
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
öz BETONARME MAKİNA TEMELLERİNİN BOYUTLANDIRMA ESASLARININ ARAŞTIRILMASI Bora BADEMCİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı ( Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Şerif SAYLAN ) Balıkesir, Eylül 1997 Bu çalışmada, öteleme hareketli makinaların rijit, blok tip temellerinin, elastik yarı sonsuz ortam teorisi ve kütle - yay - sönüm sistemi analojisi ile dinamik analizleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, temel titreşimlerinin analizinin gelişim süreci anlatılmıştır. İkinci aşamada, elastik yarı sonsuz ortam teorisine dayanan dinamik analiz metodu anlatılmış ve yapılan kabuller belirtilmiştir. Üçüncü aşamada, makina - temel - zemin sisteminin kütle - yay - sönüm sistemine benzetilmesi sureti ile, dinamik analiz için, elde edilen analog çözümden bahsedilmiş ve yapılan kabuller verilmiştir. Dördüncü aşamada, konu ile ilgili CP 2012 İngiliz ve IS 2974 Hindistan şartnameleri incelenip içerikleri ortaya konmuştur. Beşinci aşamada, konu ile ilgili örnekler verilmiştir. Makina temellerinin dizaynı yapılırken uyulması gereken temel kriterler sonuç bölümünde ifade edilmiştir. Anahtar Sözcükler : öteleme harektli makinalar / rijit, blok tip temel / elastik yarı sonsuz ortam / kütle - yay - sönüm sistemi / kütle - yay - sönüm sistemi analojisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REINFORCED CONCRETE MACHINE FOUNDATIONS SEARCH OF DESİNG PRINCIPLES Bora BADEMCl Balıkesir University, Institute Of Science, Department Of Civil Engineering (M.Sc.Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Şerif SAYLAN ) Balıkesir - Turkey, 1997 In this study ; dynamic analysis of rigid, block type foundations of reciprocating machinery, have been done by using semi infinite elastic half space theory and analogy of mass-spring-dashpot system. In the first step, historical development process of vibration analysis of foundations has been explained. In the second step, dynamic analysis method which depends on elastic half space theory and asssumptions have been determined. In the third step, dynamic analysis method which depends on mass - spring - dashpot analogy and assumptions have been determined. In the fourth step, contents of CP 2012 English and IS 2974 Indian Standards about this subject tire given. In the fifth step, some problems about the subject has been solved. Main criteria about dynamic analysis of foundation's blocks and some commennts about it have been given. KEYWORDS : reciprocating machine / rigid, block type foundation / elastic half space / mass-spring-dashpot system / analogy of mass - spring - dashpot system