Ürdün medyasının kadınların politik olarak güçlenmesindeki rolü 'Bu Akşam ve Ülkenin Nabzı TV programları' örneği
The role of Jordanian media in women's political empowerment: In the case of 'This Evening and Country Pulse TV programs'
- Tez No: 585635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TUĞBA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Radio and Television, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çağdaş medya, halkın tutumlarını etkilemede ve etrafını saran çeşitli konulara yönelik tutumlarını belirlemede büyük önem taşmaktadır. Medya, kamuoyunu şekillendirmeye, vatandaşın eğilimlerini tanımlamaya ve onların çevresinde neler olduğuna dair algısını şekillendirmeye büyük katkıda bulunmaktadır. Tartışma programlar, bilgileri izleyicilere ulaştırmada en popüler ve başarılı çağdaş medya programlarından biridir. Tartışma programları ister eğlence, politik, sosyal, eğitimsel, dini veya sosyal olsun, kamuoyu eğilimlerinin şekillenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Tartışma programlarına izleyicinin katılımını fikirlerini, önerilerini ve görüşlerini sunarak sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın son yirmi yılından bu yana, uydular çağında dünyanın tanık olduğu büyük medya açıklığının bir sonucu olarak, çeşitli türlerdeki tartışma programları, çok sayıda televizyon kanalının günlük yayınlarında büyük zaman dilimi tutmaktadır. Ayrıca, televizyon kanalları rekabet durumu varlığını kanıtlamaya ve kaliteli programlar sunmaya devam ediyor, özellikle dünyanın çeşitli yerlerinde yaygın olarak kullanılan tartışma programlarıyla ilgili programlardır. Bu tez çalışması Ürdün TV kanalında yayınlanan Bu Akşam adlı tartışma programının ve Roya TV kanalında yayınlanan Ülkenin Nabzı tartışma programının Ürdünlü kadınların politik olarak güçlenmesindeki rolleri ele almaktadır. 20 Temmuz - 20 Kasım 2016 tarihlerini kapsayan dönemde Ürdün TV kanalında yayınlanan Bu Akşam ve Roya TV kanalında yayınlanan Ülkenin Nabzı tartışma programları kategorik içerik analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Bu tarih aralığında Ürdün'de gerçekleşen parlamento seçimleri döneminde, seçilen iki tartışma programlarında kadınların siyasi hayata katılımının konusuna ne kadar zaman ayrıldığına, kadın konukların programlarda temsil oranı ne kadar olduğuna ve kadın konukların kadın siyasi hayata katılımı ile ilgili söylemlerine bakılmıştır. Araştırma sonucuna göre, kadınların siyasi hayata katılımı ile ilgili bölümlerin sayısının her iki programda da az olduğu görülmüştür. Her iki programda da kadınların temsil oranının erkeklerin temsil oranına göre çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kadın konukların kadınların siyasal katılımı ile ilgili konulardaki görüşleri bazen benzer ve bazen farklı olduğu bulunmuştur. Çalışmanın birinci bölümde, televizyon kavramına getirilen yaklaşımlar, televizyon ve siyaset ilişkisi, medyada kadın ve siyaset ve tartışma programları ortaya çıkışı ve gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, kadınların siyasi alana çıkışı ve siyasi alanda güçlendirilmesi sürecine değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümde ise, kategorik içerik analizi yöntemleriyle tartışma programların içerikleri incelenmiş, ortaya çıkan bulgular sonuç kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary media is very important in influencing the attitudes of the people and determining their attitudes towards the various issues surrounding them. The media contributes greatly to shaping public opinion, defining citizens' tendencies and shaping their perception of what is happening around them. Talk shows are one of the most popular and successful contemporary media programs in delivering information to audiences. Talk shows play a key role in shaping public trends, whether entertainment, politics, social, educational, religious or social. Talk show programs are provided by presenting the audience's participation, ideas, suggestions and opinions. Since the last two decades of the last century, as a result of the world's great media coverage in the era of satellites, various types of talk shows have kept a large period of time in the daily broadcasts of many television channels. In addition, television channels continue to prove the existence of competition status and provide quality programs, especially those related to talk show programs that are widely used in various parts of the world. This thesis discusses the role of the Tonight talk show airs on Jordan TV channel and the Country's Pulse talk show, which airs on Roya TV channel in the Jordanian women's political empowerment. The Country's Pulse talk show on Roya TV channel and Tonight talk show on Jordan TV channel were analyzed by categorical analysis methods for the period covering July 20 - November 20, 2016. During the parliamentary elections in Jordan, the amount of time devoted to the issue of women's participation in political life, the amount of representation of women guests in the programs, and the discourses of women guests on the participation of women in political life were examined. According to the results of the research, it was seen that the number of departments related to women's participation in political life was low in both programs. In both programs, it was found that the representation rate of women was very low compared to the representation rate of men. In addition, the views of female guests on issues related to women's political participation were sometimes found to be similar and sometimes different. In the first part of the study, approaches to the concept of television, the relationship between television and politics, women and politics in the media, and the emergence and development of talk show programs were mentioned. In the second part, the process of women's emergence and empowerment in the political sphere is mentioned. In the third part of the thesis, the content of talk show programs were examined with categorical analysis methods and the findings were discussed in the conclusion.