Okul öncesi dönemdeki çocukların artırılmış gerçeklik uygulamalarındaki etkileşimlerinin incelenmesi
An examination of pre-school education children's interaction with augmented reality applications
  1. Tez No: 585634
  2. Yazar: SELMA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, okul öncesi dönemde bulunan çocukların katıldıkları eğlence ve eğitsel amaçlı artırılmış gerçeklik (AG) etkinliklerini gözlemlemek suretiyle AG teknolojisiyle olan etkileşimleri incelenmiştir. Çocukların etkileşimleri; öğrenci-materyal, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci boyutlarında incelenmiş ve etkileşimlerin düzeyleri, performans ve hatırlama testi puanları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı ortaya konulmuştur. Yöntem: Çalışmada karma yöntemler içerisinde yer alan gömülü karma desen tercih edilmiştir. Örneklem, Erzurum'da okul öncesi dönemde bulunan 5-6 yaş aralığındaki 15'i kız, 10'u erkek olmak üzere toplam 25 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak etkileşim gözlem formu, performans ve hatırlama testleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Bulgular: Okul öncesi dönemde bulunan çocukların eğlence ve eğitsel amaçlı sınırlı ve esnek etkileşime sahip AG uygulamalarındaki etkileşimlerinde öğrenci-materyal, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci boyutları açısından anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ancak eğitsel amaçlı sınırlı ve esnek etkileşime sahip AG etkinliklerinde öğrenci-materyal, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci boyutları açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Eğlence amaçlı AG etkinliklerinde öğrenci-materyal boyutundaki etkileşimin düzeyinin yüksek olduğu gözlemlenirken; eğitsel amaçlı AG etkinliklerinde en yüksek etkileşim düzeyinin öğrenci-öğretmen boyutunda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrenci-materyal, öğrenci-öğretmen, öğrenci-öğrenci ve toplam etkileşim boyutları arasında etkileşim düzeyleri açısından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmada tıklama, dokunma, sürükleyip bırakma gibi eylemlerin öğrenci-materyal boyutundaki etkileşim düzeyini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda eğitsel amaçlı AG uygulamalarında çocukların öğretmene sorular sorması ve öğretmenin sorular sorup, geri dönüt/pekiştirmeler yapması öğrenci-öğretmen boyutundaki etkileşim düzeyini artıran davranışlardandır. Eğlence amaçlı ve eğitsel amaçlı etkinliklerde çocukların grup içerisindeki diğer arkadaşlarıyla olan etkileşimleri öğrenci-öğrenci boyutundaki etkileşim düzeyine çok fazla etki etmemiştir. Bu bağlamda çalışmanın, öğretmenlere veya program tasarımcılarına etkileşimli ortamlar veya materyaller oluşturmada rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the interactions of preschool children by observing the augmented reality (AR) activities. In this context student-material, student-teacher and student-student interactions were examined and the levels of interactions, performance and recall test scores whether there are significant differences between. Method: In this study, the embedded mixed desing was used. The sample consisted of 25 students (15 girls, 10 boys) in the 5-6 age group in a preschool. The forms of interaction, semi-structured interview forms, academic achievement and retention tests were used. Findings: It was determined that there were significant differences in the interactions of the children in terms of student-material, student-teacher and student-student dimensions. However, there was no significant difference in terms of student-material, student-teacher and student-student dimensions in AR activities with limited and flexible interaction. The level of interaction in student-material dimension is observed in entertainment activities of AR. It was determined that the highest interaction level in AR activities for educational purposes was in the student-teacher dimension. In addition, there were significant differences between student-material, student-teacher, student-student and total interaction dimensions in terms of interaction levels. Result: It is concluded that the type of interaction such as click, touch, drag and drop increases student-material interaction level. At the same time, in the applications where AR technology is used for educational purposes, the teacher asks questions to the teacher and the teacher asks questions and makes feedback / reinforcement. The interaction of children with other friends in the group did not have much effect on the student-student interaction level. In this context, it is expected that the study will guide teachers or program designers to create interactive environments or materials.