Sabahattin Ali'nin romanlarında yabancılaşma meselesi
The issue of alienation of Sabahattin Ali's novel
- Tez No: 585652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyoloji, teoloji ve psikoloji gibi birçok farklı disiplinde merkezî bir kavram olan“yabancılaşma”, ayırmak, alıp götürmek, uzaklaştırmak anlamına gelen Latince alienare sözcüğünden türemiştir. Yabancılaşma kavramı, başlangıçta bir kişinin kendi malını bir satış anlaşmasıyla başkasına devretme ve başkasının mülkiyetine geçirme anlamında bir hukuk terimi olarak kullanılıyordu. Başka bir ifadeyle hukuk dilindeki yabancılaşma, kişinin önceden kazanmış olduğu malından, değişim sonucu, uzaklaşma (yabancılaşması) fiili olmakla birlikte bu kavram daha sonra geniş bir kullanım yelpazesine sahip olmuştur. Bu kavram ekseninde Sabahattin Ali'nin romanlarındaki yabancılaşma meselesini ele aldığımız çalışmada yabancılaşma kavramı, kelimenin edebiyatta kavramsallaşma süreci ele alınmış ve kavramın geçirdiği evreler, literatür çerçevesinde tahlil edilmeye çalışılmıştır. Bu kavram hakkında ortaya konulan teoriler çerçevesinde Sabahattin Ali'nin romanlarındaki yabancılaşma temaları değerlendirilmişir.
Özet (Çeviri)
Alienation, which is a central concept in many different disciplines such as sociology, theology and psychology, is derived from the Latin word alienare, which means to alienate, to separate, to transfer, to cede. The concept of alienation was originally used as a legal term to mean transferring one's own property to another through a sales agreement and transferring it to someone else's property. In other words, alienation as a legal term is a verb of going away (alienation) from one's possessions that the person had gained before, and as a result of change, this concept has a wide range of uses then. In the study in which the alienation theme in Sabahattin Ali's novels are dealt around the axis of this concept, the concept of alienation, the conceptualization process of the word in literature are discussed, the phases of the concept are tried to be analysed in the context of literature. Within the framework of the theories put forward about this concept, the themes of alienation in Sabahattin Ali's novels are reviewed.