Yeni tanı akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda SYNTAX II skoru kullanılarak prediyabet ve koroner arter hastalığı ciddiyeti ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between prediabetes and coronary artery disease by using SYNTAX II score in patient presenting with new diagnosis acute coronary syndrome
  1. Tez No: 585653
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diyabetes mellitus (DM) koroner arter hastalığı (KAH) için bağımsız bir risk faktörüdür. Prediyabet ile KAH arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok çalışma mevcuttur. Ancak literatürde akut koroner sendromlu (AKS) hastalarda SYNTAX II skoru kullanılarak prediyabet ve KAH ciddiyeti ilişkisini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple çalışmamızı yeni tanı AKS ile başvuran hastalarda SYNTAX II skoru kullanılarak prediyabet ve KAH ciddiyeti ilişkisinin incelenmesi olarak belirledik. Çalışma retrospektif olarak yapılmış olup, çalışmaya Ocak 2016 ile Kasım 2018 tarihleri arasında AKS tanısı ile hastaneye yatırılan ve koroner anjiyografi yapılan hastalardan dahil edilme kriterlerini karşılayan 285 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastalar Amerikan Diyabet Cemiyeti (ADA) diyabet tanı ve tedavi kılavuzundaki kriterlere göre normal (92 hasta), prediyabet (70 hasta) ve diyabet (123 hasta) olmak üzere 3 gruba ayrılarak, gruplar arasında fark olup olmadığı incelendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is an independent risk factor for coronary artery disease (CAD). There are many studies examining the relationship between prediabetes and CAD. However, there are no studies examining the relationship between prediabetes and severity of CAD by using SYNTAX II score in patients presenting with acute coronary syndrome (ACS). For this reason, we determined our study as the relationship between prediabetes and severity of CAD by using SYNTAX II score in patients presenting with newly diagnosed ACS. The study was conducted retrospectively and 285 patients who were hospitalized with the diagnosis of ACS between January 2016 and November 2018 and fulfilled the inclusion criteria were included in the study. Patients included in the study were divided into three groups as normal (92 patient), prediabetes (70 patient) and diabetes (123 patient) according to the criteria of the American Diabetes Association (ADA) diabetes diagnosis and treatment guideline and the differences between the groups were examined.