506 numaralı Karahisâr-ı Sâhib Şerʻiyye Sicili: Transkripsiyon ve değerlendirme
The transcription and evaluation of numbered 506 Karahisâr-i Sâhib Court Records
  1. Tez No: 585651
  2. Yazar: SEDEF UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA KARAZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Osmanlı Devleti'nin mahkeme kayıtları olan Şeriyye Sicilleri, yerel tarih çalışmaları bakımından en önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Şeriyye Sicilleri'nin zengin içeriği sayesinde, Osmanlı Devleti'nin tarihi hakkındaki çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Şeriyye Sicilleri, ait oldukları bölgenin; sosyal yapıları, ticari yaşamları ve faaliyetleri, nüfusu ve kültürleri hakkında pek çok bilgiyi bizlere sunmaktadır. Bu çalışmada, H. 1067-1070 (M. 1657-1660) yıllarını kapsayan Karahisâr-ı Sâhib Kazâsı'na ait Şeriyye Sicil defterinin transkripsiyonu yapılmıştır. Aynı zamanda, deftere bağlı kalınarak Afyonkarahisar Bölgesi'nin idari yapısı ve idarecileri, sosyal hayatı, tabakalaşma, aile hayatı, çocukların durumu, ticari hayatı ile birlikte mevcut müesseseleri, esnaf ilişkileri ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Şeriyye Sicilleri'nin önemine ve güvenilirliğine dayanarak yerel tarih çalışmalarına katkı sağlanması amacı ile bu çalışma meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
court Records which are the law records of Ottoman Empire are one of the most important sources in terms of local history studies. By means of the rich content of the Court Records, it is possible to reach various information about the history of the Ottoman Empire. It provides us a lot of information about the social registries, commercial life and activities, population and culture of region which they belong to. In this study, the records of the city of Karahisâr-ı Sâhib which covers the years H. 1067-1070 (C.E. 1657-1660) have been transcribed. At the same time, by sticking to court records the administrative structure and administrators, social life, stratification, family life, the situation of children, commercial life as well as its existing intiutions, tradesmen relation of Afyonkarahisar Region have been discussed and evaluated. This study was conducted in order to contribute to local history studies based on the importance and reliability of the Court Records.