Efficient methods for electromagnetic characterization of 2-D geometries in stratified media
Çok katmalı ortamlarda 2 boyutlu geometrilerin elektromanyetik tanımlaması için etkili yöntemler
- Tez No: 58570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. İRŞADİ AKSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET ÇOK KATMANLI ORTAMLARDA 2 BOYUTLU GEOMETRİLERİN ELEKTROMANYETİK TANIMLAMASI İÇİN ETKİLİ YÖNTEMLER Fatma Çalışkan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Irşadi Aksım Ağustos 1997 Çok katmalı ortamlarda 2 boyutlu geometriler için sayısal olarak etkin moment metodu (MoM) algoritmaları geliştirildi ve 2 boyutlu geometrilere uygulandı. MoM matris elemanlarını hesaplamak için kullanılan yöntemler, kapalı formda Green fonksiyonları ile birlikte kullanılan gerçek uzay moment metodu, general ized pencil of functions (GPOF) algoritması kullanılarak yapılan spektral uzay moment metodu ve moment metodu matris elemanlarını hesaplamak için hızlı Fourier dönüşümü (FFT) algoritması kullanılmasıdır. Bu yöntemler moment metodu matris elemanlarını işlemsel olarak verimli bir şekilde bulmak için kul lanırlar. Bu yöntemler içinde çok tabakalı basılı geometriler için en etkili olan GPOF algoritması kullanılarak yapılan spektral uzay moment metodudur. Bumetodun etkili olduğu bir çok problem üzerinde üç metodun matris eleman larını hesaplama sûreleri karşılaştırılarak gösterildi. Buna ek olarak moment metodu matris denklemini çözmek için yeni yinelemeli bir algoritma geliştirildi. Bu yöntem büyük bir nesneyi alt bölgelere parçalayıp, her bölgenin matris den klemini diğer bölgelerin etkilerini düşünerek hesaplamaktadır. Bu algoritma bazı büyük geometrilere uygulandı ve sayısal etkisini değerlendirmek için geleneksel bir yöntem olan LU ayrıştırma algoritması ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, yinelemeli algoritmanın LU decomposition algoritmasından sayısal olarak daha etkili olduğu gözlendi. Anahtar Kelimeler : Moment metodu, Düzlemsel cok katmanlı ortam, Green fonksiyonlari, Yinelemeli yöntem vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFICIENT METHODS FOR ELECTROMAGNETIC CHARACTERIZATION OF 2-D GEOMETRIES IN STRATIFIED MEDIA Fatma Çalışkan M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. İrşadi Aksım August 1997 Numerically efficient method of moments (MoM) algorithms are developed for and applied to 2-D geometries in multilayer media. These are. namely, the spatial- domain MoM in conjunction with the closed-form Green's functions, the spectral- domain MoM using the generalized pencil of functions (GPOF) algorithm and a FFT algorithm to evaluate the MoM matrix entries. These approaches are mainly to improve the computational efficiency of the evaluation of the MoM matrix entries. Among these, the spectral-domain MoM using the GPOF algorithm is the most efficient approach for printed multilayer geometries. The assessment of the efficiency of this method is performed on several problems, by comparing the matrix fill times for these three approaches. In addition a new iterative algorithm iiiis developed to solve the MoM matrix equation, which is based on dividing a large object into subregions and solving the matrix equation on each subregion by considering the effects of other regions. This iterative algorithm is applied to some large geometries and is compared to a traditional LU decomposition algorithm for the assessment of its numerical efficiency. It is observed that the iterative algorithm is numerically more efficient as compared to the LU decomposition. Keywords : Method of moments, Planarly layered media, Green's functions, It erative method IV