Ebû Bekir er-Râzî el-Cessâs'ın Mefhûm-i Muhâlif anlayışı ve ahkâm âyetleri tefsirine yansıması
The viewpoint of Ebu bakr al-Razi al-Jassas for al-Mafhum al-muhalif and its reflection in the interpretation of ayat al-ahkam
  1. Tez No: 585708
  2. Yazar: ALİ RIZA FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kur'ân'ın ve hadislerin ifade ettiği manaları doğru anlamak, dini doğru anlamak ve doğru uygulamak için önem arz etmektedir. Onları doğru anlamak için doğru yöntemlerin kullanılması gerekir. Bazı yöntemlerin doğruluğu üzerinde usûlcüler ittifak ederken, bazılarının doğruluğu tartışılmıştır. Tartışılan yöntemlerden biri de naslardan ters anlam (mefhûm-i muhâlif) çıkarılıp çıkarılamayacağıdır. Elimize ulaşan ve sonraki usûlcüleri etkileyen ilk Hanefî usûl eserinin yazarı olması ve aynı zamanda ahkâm âyetlerini inceleyen bir tefsirinin bulunması Ebû Bekir er-Râzî el-Cessâs'ın bu konudaki görüşlerini önemli kılmaktadır. Onun için bu tezde Hanefî fakihlerden Cessâs'ın mefhûm-i muhâlif anlayışı incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Cessâs'ın hayatı, yaşadığı dönemin özellikleri ve ilmi yönü; ikinci bölümde fıkhî mezheplerin sözün delâleti ile ilgili görüşleri, mefhûm-i muhâlif konusuna yaklaşımları ve bu konuda ileri sürdükleri deliller ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Cessâs'ın mefhûm-i muhâlif anlayışı, bu anlayışının ahkâm âyetleri tefsirine yansıması, sonraki Hanefî usûlcülere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding the meaning of the Qur'an and hadiths accurately, it is important to understand and apply religion accurately. It is necessary to use the right methods in order to understand them accurately. Whereas some scholars have alliance over the accuracy of methods, accuracy of some methods are discussed by the scholars. One of the metbods argued is divergent meaning (mafhum al-mukhalafah) whether or not to make from verses of the rules. The fact that Ebû Bekir er-Razi el-Jessas is the author of first Hanefi Usul book which reaching us and influenced the following scholars as well as having a commentary ahkam verses make his views privileged on this subject. For this reason, in this thesis, it is examined into Jessas's understanding of the mafhum al-mukhalafah. The thesis consists of three parts; in the first part, it is examined in the life of Jessas, the caharacteristic of period he lived and his scientific aspect. in the second part, the opinions of fiqh sects about indication of word, their approaches to mafhum al mukhalafah and arguments they reveal in this regard are examined. In the third part, it is examined Jessas's understanding of mafhum al-mukhalafah, the reflection of this understanding on the commentary of the verses of Ahkam, and how it affected the following Hanefi scholars of usul.