Anadolu bölgesi'nde sigara bağımlılığı olan bireylerde psikolojik semptomlar ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of relationship between psychological symptoms and subjective well being of individuals who have cigarette addiction in Anatolian region of Turkey
- Tez No: 585711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüm dünyada geçmişten günümüze önemini sürdürmüş olan sigara kullanımı, kullanım yaşının gittikçe küçülmesiyle de büyük bir tehdit unsuru olmuştur. Özellikle gençler arasında çok yaygın olan sigara kullanımının, bireyler üzerindeki olumsuz psikolojik belirtilerin etkisi ve buna rağmen sigara kullanımının ve kullanımı sürdürme nedeninin irdelenmesi, aynı zamanda sigara kullanımının bireyler üzerinde yarattığı iyilik hissi ve sebeplerinin araştırılması amaçlanmış olup, bunların birbiri ile ilişkisi incelenmektedir. Elde edilecek sonuçlar, sigara bağımlılığı ve bağımlılık düzeylerinin bireyler üzerinde yarattığı psikolojik semptomlar ve iyilik hallerine etkisi olup olmadığına dair literatüre bir katkı sunabilecektir. Çalışmanın örneklemini, Anadolu Bölgesi adı altında; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinde ikamet eden, 18 yaş üstü, toplam 6000 kadın ve erkek katılımcı, gönüllülük esası ile birlikte oluşturmuştur. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyo Demografik Bilgi Formu ve içerisinde yer alan Kısa Semptom Envanteri ile Kişisel İyi oluş ölçeği uygulanmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre, sosyo demografik veriler ışığında, sigara bağımlılığı ile kişisel iyi oluş ve psikolojik semptom değişkeninin bazı alt ölçeklerinde istatistiki olarak anlamlı bir farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmış, psikolojik semptom ve kişisel iyi olış değişkenlerinin düzeyi açısından sigara kullananlarla, sigara kullanmayanlar arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak psikolojik semptomlar ve kişisel iyi oluş ile sigara kullanımı arasında bir bağlantı vardır ve bu sorunun nedenlerini incelemek hem psikolojik hem fiziksel hastalıkların hem de sigara kullanımının önüne geçmeye yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Relationship between Psychological Symptoms and Subjective Well Being of Individuals Who Have Cigarette Addiction in Anatolian Region of Turkey The use of cigarettes, which has continued its importance from the past to the present, has been a major threat risk with the decreasing age of use. The aim of this study was to investigate the effects of smoking and perseverance, the effects of negative psychological symptoms on the individuals and the reason for the continuation of smoking and use, and also to investigate the causes and the effects of smoking on individuals. The results will be able to contribute to the literature about whether there is an effect on the psychological symptoms and subjective well-being and individuals who have cigarette addiction and addiction levels. The sample of study generated 6000 female and male participants who are living in Eastern Anatolia, Southeastern Anatolia and Central Anatolia are over the age of 18. The socio-demographic information form and Short Symptom inventory and then subjective well being scale applied to participants on a volunteer basis. According to results of this study, in the light of socio-demographic information form, it was found that there was a statistically significant difference in some subscales of cigarette addiction and subscale of psychological symptom scale and subjective well-being