Doğu Anadolu bölgesi'nde sigara kullanan bireylerin psikolojik semptomları ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relation of cigarette smoking between psychological symptoms and personal well-being of individuals in The Eastern Anatolia region of Turkey
  1. Tez No: 586786
  2. Yazar: NAZLI DİLAYRA AYVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sigara bağımlılığı, diğer isimleriyle tütün ve nikotin bağımlılığı dünya genelinde ve ülkemizde önlenebilir ölüm sebeplerinin başında gelmektedir (DSÖ) ve bu yüzden çok önemli bir bağımlılık türüdür. Sebebi, nikotinin vücuda alındıktan sonra çok hızlı bağımlılık geliştirebilme potansiyeline sahip olmasıdır. Tek bir sigara, yüksek seviyede nikotin içermektedir ve 7 saniye içinde beyine ulaşmakta ve kana karışmaktadır. Bu yüzden bağımılılık nedenlerinin araştırılması ve önlemler alınabilmesi için bu sebeplerin bulunup anlaşılması tedavi edilebilmesi ve önüne geçilebilmesi için son derece önemlidir.Bağımlılık, sadece bireyi fizyolojik olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da etkileyen bir bozukluk kavramıdır. Ülkemizde sigara bağımlılığı ile mücadele edebilmek için yasalar konulmaya başlanmış ve bırakmak isteyen birey devlet tarafından sigara bırakma poliklinikleri ve uzmanlar ile desteklenmektedir ve nikotin bağımılığı için araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı Doğu Anadolu'daki bireylerin sigara bağımlılığının, sosyodemografik özellikler, hayat memnuniyeti ve psikolojik semptomlar ile olan ilişkisini incelemektir. Araştırmanın sonuçlarına göre, erkek katılımcılarda sigara bağımlılığı daha yüksek bulunmuştur, yaş ile ilişki göstermektedir. Aynı zamanda sigara bağımlılığının psikolojik semptomlar ile ilişkisi olduğu saptanmıştır. Katılımcılarda sigara bağımlılığı olan bireylerde depresyon ve hostilite seviyesi istatistiksel olarak anlamlı seviyededir ve pozitif ilişki bulunmuştur. Fakat sigara bağımlılığın mı semptomlara sebep olduğu yoksa semptomların mı bağımlılığa neden olduğu hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır. Klinik ortam da çalışılırken öncü olan problem ve nedenlerin belirlenmesi, bağımlı bireylere dair oluşturulacak tedavi planlaması için önemli bir yol haritası oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoke addiction, also known as tobacco and nicotine addiction, is one of the leading preventable causes of death worldwide (WHO) and is therefore a very important addiction type. The reason is that nicotine has the potential to develop dependence very quickly after ingestion. A single cigarette contains high levels of nicotine and reaches the brain within 7 seconds and enters the bloodstream. Therefore, in order to investigate the causes of addiction and to take precautions, it is very important to find and understand these causes to be treated and prevented. Addiction is a concept that affects human life not only physiologically but also psychologically. Laws have been introduced to combat smoke addiction in our country and the individual who wants to quit is supported by the smoking cessation polyclinics and experts by the state and researches are continuing for nicotine addiction. The aim of this study was to investigate the relationship between smoking dependence and sociodemographic characteristics, life satisfaction and psychological symptoms of individuals in Eastern Anatolia. According to the results of the study, cigarette addiction was found to be higher in male participants, and showed a relationship with age. At the same time, it was found that cigarette dependence was associated with psychological symptoms. Depression and hostility levels were statistically significant and positive correlation was found between the participants. However, there is no information about whether smoke addiction causes symptoms or symptoms cause addiction. While working in the clinical setting, it is necessary to identify the leading problems and causes, and to create an important roadmap for the treatment planning of the dependent individuals.