Prematüre bebeklerde anneler ve babalar tarafından uygulanan kanguru bakımının fizyolojik parametrelere etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of kangaroo treatment on physiological parameters applied by mothers and fathers in premature babies
- Tez No: 585765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN IŞIK ESENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çapraz tasarım deneysel olarak yapılmış olan bu çalışmada, anne tarafından uygulanan kanguru bakımı ile baba tarafından uygulanan kanguru bakımının prematüre bebeklerin vücut sıcaklığı, nabız, solunum sayısı, kan basıncı, oksijen saturasyonu ve stres belirtilerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01 Haziran 2018-01 Nisan 2019 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütülmüştür. Kanguru bakımının prematüre bebeklerdeki etkisinin araştırıldığı çalışmalar incelenmiştir, anneler ve babaların kanguru bakımını uygulaması sonucu bebek ve ebeveyn üzerindeki fizyolojik etkisi baz alınarak örneklem büyüklüğü, α:0.05 yanılma payı ve 0,5 etki büyüklüğünde P:0,85 için n: 30 olarak saptanmış olup çalışmaya 30 bebek alınmıştır. Veriler, Veri Toplama Formu, Anne/Baba Kanguru Bakımı İzlem Formu, Yenidoğan Stres Ölçeği, STAİ Durumluk Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi için normal dağılım gösterenlerde Paired-Samples T test, normal dağılıma uymayan verilerin analizinde ise non-parametrik testlerden Wilcoxon, tekrarlayan ölçümlerin analizinde Repeated Anova (Post Hoc analizi için Bonferroni) kullanılmıştır. Araştırmada anne tarafından uygulanan kanguru bakımı ile baba tarafından uygulanan kanguru bakımı karşılaştırıldığında kanguru bakımına başlamadan önce (15 dk önce) bebeğin fizyolojik parametreleri açısından fark yokken (p>0,05), kanguru bakımı sırasında (30.dk) anne tarafından uygulanan kanguru bakımındaki bebeklerin oksijen saturasyonları, baba tarafından uygulanan kanguru bakımındaki bebeklerin ise sistolik kan basınçları yüksek bulunmuştur ancak her iki ölçüm değerleri normal aralıkta seyretmiştir (p0,05). Kanguru bakımı sonrası (küvözde anne 15.dk) anne ve baba tarafından uygulanan kanguru bakımındaki bebeklerin fizyolojik parametreleri benzer bulunmuştur (p>0,05). Anne ve babalarla uygulanan kanguru bakımının bebeklerin fizyolojik parametrelerini iyileştirdiği ve stabilitesinin devamını sağladığı görülmüş olup babaların da anneler kadar kanguru bakımı uygulamasında aktif rol alabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental cross-design study, we aimed to investigate the effect of kangaroo care applied by mother and kangaroo care applied by father on body temperature, pulse, respiratory rate, blood pressure, oxygen saturation and stress symptoms of premature babies. The research was conducted between 01 June 2018-01 April 2019 in T.C. Health Sciences University Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Studies on the effect of kangaroo care on premature infants were investigated. As a result of mothers and fathers applying kangaroo care, the sample size was determined based on the physiological effect on the baby and parent, α: 0.05 error margin and 0.5 effect size P: 0.85 for n: 30. 30 infants were included in the study. Data were collected with Data Collection Form, Mother / Father Kangaroo Care Follow-up Form, Newborn Stress Scale, STAI State Scale. For the analysis of the data, Paired-Samples T-test was used for the normal distribution and Wilcoxon, one of the non-parametric tests, was used for the analysis of the data that did not conform to the normal distribution, and Repeated ANOVA (Bonferroni for Post Hoc analysis) was used for the analysis of repeated measurements. Before the kangaroo care (15 min), there was no difference in the physiological parameters of the baby (p> 0.05), while the oxygen saturation of the babies in the kangaroo care (30 min) during the kangaroo care, systolic blood pressures were found to be high, but both measurements were within normal range (p 0.05). After kangaroo care (mothers 15 min in the incubator), the physiological parameters of the babies in the kangaroo care of the mother and father were similar (p> 0.05). It was found that kangaroo care with mothers and fathers improves the physiological parameters of the babies and maintains the stability and it is concluded that fathers can play an active role in kangaroo care as well as mothers.