Beden eğitimi ve spor dersinde portfolyo değerlendirme destekli öğretimin öğrencilerin bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of portfolio assessment assisted teaching on the students' basketball knowledge and skills in physical education and sports course
  1. Tez No: 585766
  2. Yazar: FERHAT ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Portfolyo değerlendirme, öğrenmenin farklı alanlarında öğrencilerin performansı ve yeterliliği hakkında kapsamlı bilgiler sağlayan bir yöntemdir. Öğretim sürecinde öğrencilere farklı kazanımlar sağlamadaki önemi birçok çalışmada vurgulanmasına rağmen beden eğitimi alanındaki etkinliğine ilişkin yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor dersinde portfolyo değerlendirme destekli öğretimin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin basketbol bilgi ve becerilerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada, ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmaya beden eğitimi ve spor dersini zorunlu olarak alan iki farklı sınıfta öğrenim gören 66 ortaokul 6. sınıf öğrencisi (Nkadın=32, Nerkek=34) katılmıştır. Çalışma öncesinde sınıflar yansız olarak geleneksel ders değerlendirme (N=31) ve portfolyo değerlendirme (N=35) grubu olarak atanmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen“Basketbol Hareket Kavramları Bilgi Testi (BHKBT)”,“Basketbolda Toplu Temel Duruş Dereceleme Ölçeği”,“Basketbolda Yüksek Top Sürme Dereceleme Ölçeği”,“Basketbol Göğüs Pas Dereceleme Ölçeği”,“Basketbolda Durarak Şut Dereceleme Ölçeği”ve“Basketbol Hareket Becerileri Test Bataryası”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde karışık ölçümler için faktöriyel ANOVA testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, uygulama sonrası hem geleneksel ders değerlendirme hem portfolyo değerlendirme grubu öğrencilerinin basketbol bilgi ve beceri puanlarında uygulama öncesine göre anlamlı düzeyde bir yükselme olduğunu göstermektedir. Ayrıca, portfolyo değerlendirme grubu öğrencilerinin basketbol bilgi ve beceri puanlarının geleneksel ders değerlendirme grubu öğrencilerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor dersinde geleneksel ders değerlendirmeye kıyasla portfolyo değerlendirme destekli öğretimin öğrencilerin basketbol bilgi ve becerilerini geliştirmede daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Portfolio assessment is a method that provides comprehensive information about students' performance and competence in different areas of learning. Although the importance of providing different gains to students in the teaching process has been emphasized in many studies, there are not enough studies on its effectiveness in the field of physical education. Therefore, the aim of this study is to examine the effects of portfolio assessment assisted teaching on basketball knowledge and skills of 6th grade students in physical education and sports course. In this study, a quasi-experimental research design with pre test – post test control group was used. Sixty-six secondary school 6th grade students (Nfemale=32, Nmale=34), who had compulsory physical education and sports course in two different classes participated in the study. Before the study, the classrooms were assigned randomly as a traditional course assessment (N=31) and portfolio assessment (N=35) group. Data were collected using the“Basketball Movement Concepts Knowledge Test”,“Basketball Test Battery”,“Basketball Offensive Stance Grading Scale”, Basketball High Dribbling Grading Scale“, Basketball Chest Pass Grading Scale”and“Basketball One Hand Set Shot Grading Scale”, which was developed by the researcher. In the analysis of the data, factorial ANOVA test for mixed measurements was used. The findings of this study show that there is a significant increase in basketball knowledge and skill scores of both traditional course assessment and portfolio assessment group students after the application compared to the pre-application. In addition, basketball knowledge and skill scores of the portfolio assessment group students were found to be higher than the traditional course assessment group students. As a result, it can be said that portfolio assessment supported teaching is more effective in improving basketball knowledge and skills in physical education and sports course compared to traditional course assessment.