Yenidoğan yoğun bakımda yatan prematüre bebeklere anne ve baba tarafından uygulanan kanguru bakımının anne ve babanın doğum sonrası ebeveynlik davranışları,annenin bakıma katılımı ve yenidoğanın fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The effect of kangaroo care applied by mothers and fathers to premature babies in neonatal intensive care on the postnatal parenting behaviors of mothers and fathers, mother's participation in care and physiological parameters of the newborn
  1. Tez No: 896280
  2. Yazar: NAİME KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, YYBÜ'de yatan prematüre bebeklere anne ve baba tarafından uygulanan KB'nin anne ve babanın doğum sonrası ebeveynlik davranışları, annenin bakıma katılımı ve yenidoğanın fizyolojik parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla bir hastanenin YYBÜ'de yarı deneysel türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 46 anne, 46 baba ve 46 yenidoğan oluşturmaktadır. Veriler Ebeveyn ve Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranışı Ölçeği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Bebeği Yatan Anneler için Bakıma Katılımı Değerlendirme Ölçeği, Kanguru Bakımı İzlem Formu, Yenidoğan Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Wilcoxon testi, bağımlı gruplarda t-testi yapılmıştır. Annelerin toplam KB uygulama süresi ortalaması 198,80±126,16, babaların toplam KB uygulama süresi ortalaması 160,86±86,38 dakikadır.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study aimed to determine the effects of kangaroo care, administered by mothers and fathers to premature infants in the Neonatal Intensive Care Unit, on postpartum parenting behaviors, maternal involvement in care, and newborn physiological parameters (oxygen saturation, respiratory rate, pulse rate, blood pressure, body temperature). The sample included 46 mothers, 46 fathers, and 46 newborns. Data were collected using various forms and scales: Parent and Baby Introductory Information Form, Postpartum Parenting Behavior Scale, Maternal Involvement in Neonatal Intensive Care Unit Care Scale, Kangaroo Care Follow-up Form, and Newborn Follow-up Form. Analyses included numbers, percentages, means, medians, the Wilcoxon test, and paired t-tests. Key findings: the average total kangaroo care application time of mothers is 198.80±126.16 minutes, and the average total kangaroo care application time of fathers is 160.86±86.38 minutes. After mothers provided kangaroo care, scores on the Maternal Involvement in Care Scale (t=-19,26, p0,05), diastolic blood pressure (t=0,27, p>0,05), or body temperature (Z=-1,86, p>0,05). Respiratory rate (t=3,88, p0,05), respiratory rate (t=1,73, p>0,05), or body temperature (t=-1,45, p>0,05).