Ruhsal bozukluğu olmayan yetişkinlerde fonksiyonel olmayan tutumlar ile stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin sosyodemografik verilerle incelenmesi
Sociodemographic analysis of the relationship between non-functional attitudes and coping with stress in adults without mental disorder
- Tez No: 585775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ZEYNEP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma kapsamında ruhsal bozukluğu olmayan yetişkinlerde fonksiyonel olmayan tutumların stresle başa çıkma tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve sosyodemografik verilerle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Antalya'da ikamet eden 18-65 yaş aralığındaki tanısı koyulmuş herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 138 kadın ve 138 erkek olmak üzere toplam 276 yetişkine Sosyodemografik Bilgi Formu ile birlikte Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.00 ile analiz edilmiş olup veri analizinde betimleyici istatistikler ile birlikte korelasyon, regresyon, t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of dysfunctional attitudes on coping with stress in adults without mental disorders and to examine them with sociodemographic data. For this purpose, 276 adults (138 females and 138 males) with no psychiatric disorder diagnosed in the 18-65 age group living in Antalya were administered the Sociodemographic Information Form and Non-Functional Attitudes Scale and Coping Attitudes Assessment Scale.The data were analyzed with SPSS 23.00 and descriptive statistics, correlation, regression, t-test and ANOVA were used in the data analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level.