KOBİ'lerin ihracat sorunları ve devlet destekleri: Kahramanmaraş örneği
Export problems and state supports of SMEs: The case of Kahramanmaraş
- Tez No: 585819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
KOBİ'ler ülkeden ülkeye hatta kurumdan kuruma tanım farklılığı gösteren fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomi bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan işletmelerdir. Esnek yapıları, istihdam yaratma etkileri, talepler karşısında çabuk karar alabilme ve bunun gibi diğer özellikleri sayesinde ekonomi için vazgeçilmez bir unsurdur. KOBİ'ler hem kendi bünyelerinden kaynaklanan hem de dış nedenlerden kaynaklanan pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlardan biri de çalışmamız açısından önem teşkil eden ihracat sorunudur. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş'ta ihracat faaliyetinde bulunan KOBİ'lerin ihracat sorunları ve devlet tarafından sağlanan ihracat desteklerinden faydalanma durumları hakkında bilgi edinmektir. Bu doğrultuda örneklem olarak seçilen 110 ihracatçı işletmeye konunun amacına uygun olarak hazırlanan anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Kahramanmaraş'ta ihracat faaliyetinde bulunan KOBİ'lerin ihracat sorunları ile karşılaştıkları, devlet tarafından sağlanan ihracat desteklerinden yararlandıkları fakat yeterli düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs show definition diversity country to country and also institution to institution, but they are the businesses which have an important role in terms of economy in also our country like across the world. They are necessary factors for the economy by means of their flexible structure, effect of employment creation, snap decision in the face of request and other features like these. SMEs face with lots of problems which caused by both their own systems and advenient systems. One of these problems is export problem that has an importance in terms of our studies. The aim of this study is knowledge acquisition about the SMEs that have export activities in Kahramanmaraş, export problems and using the way of the government furnished supports. In this direction, a fit for purpose questionnaire study was performed for the 110 exporting enterprises chosen as samples. According to acquired data; exporting enterprises in Kahramanmaraş face with export problems and they benefit from government furnished supports, but it is not enough for these enterprises.