Hayatı anlamlandırmada kuşaklararası analiz: (Atilla Uras Anadolu Lisesi örneği)
The intergeneration analysis at giving meaning to life (The sample at Atilla Uras Anatolia Secondary school)
  1. Tez No: 585818
  2. Yazar: SADIK EMECEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
İnsanın doğumuyla başlayan ve bir ömür boyu süren anlam arayışı, öznel bir karaktere sahip olduğundan her insan, diğerlerinden farklı olarak olay, olgu ve nesneleri anlamlandırmaktadır ve yaşam amaçlarını belirlemektedir. Bu bağlamda yapılan çalışma,“hayatın anlam ve amacı nedir?”,“hayat nimet midir, zahmet midir?”,“hayatı anlamlandırma ve yaşam amaçlarını belirlemede etkili kişi ve kurumlar nelerdir?”vb. sorulara cevap aramaktadır. Hayatı anlamlandırmak ile hayatın içinde var olan anlamı aramak arasındaki farkı da dikkate alarak“Hayatın anlamı, kuşaklararası toplumsal dönüşüm neticesinde değişime uğramaktadır”hipotezini test etmektedir. Araştırma, İstanbul İli Maltepe İlçesi Atilla Uras Anadolu Lisesi örnekleminde değişen yaşam şartlarının etkisiyle çocuklar (527 öğrenci), onların orta kuşak ebeveynleri (258 kişi) ve büyükanne ile dedelerden (79 kişi) oluşan kuşakların hayatı anlamı konusundaki düşüncelerinin tespit ederek karşılıklı analiz etmeyi amaçlamaktadır. Toplam 864 kişiye anket uygulanmış; cinsiyet, öğrencilerin sınıfları, öğrenim durumu, meslek, aylık gelir düzeyi, ikamet yeri bağımsız değişikenleri üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, genç kuşakların önceki kuşaklara göre daha bireysel bir bakış açısına sahip olduklarını gösterirken yaşlı kuşaklara doğru toplumsal ve dini değerlerin yaşamı daha fazla anlamlandırdığı ve sosyal sorunlara yönelik bir ilginin varlığını orta koymaktadır. Kuşaklar hayatın bir anlamı olduğuna ama bu anlamın insanın kendisi tarafından bulunması gereğine inanmaktadırlar. Kuşakların hayatını anlamlandıran en önemli sosyal kurum ise aile ve yakın çevredir. Onu anne/babalar ve öğrencilerde eğitim ve kültür; dede/ninelerde ise din izlemektedir. Ekonomi, bilim ve teknoloji ise en fazla genç kuşakların hayatını anlamlandırmaktadır. Kuşakların hayatını anlamlandırmada anne/babalar ve öğretmenler toplumsal sorunlar, erdemli davranışlar, dini ve kültürel değerler, zorluklarla mücadele konusunda; akran grupları ise özgürlük, şöhretli bir hayat, bireysellik, maddi beklentiler, ümitsizlik ve karamsarlık gibi duyguların oluşmasında etkilidirler. Zorluklar karşısında aile ve dini değerler en önemli destek mekanizmasını oluştururken; kurumsal destek alma konusunda kadınlar erkelere göre daha isteklidirler. Yaşam amaçlarına ulaşılmasını engelleyen en önemli faktörler ise eğitimin tamamlanamamış olması ve maddi imkansızlıklardır. Anne, baba ve kardeşleriyle sevgi bağının koparılmaması ise kuşakların gelecekle ilgili en önemli beklentisini oluşturmaktadır. Çocuklar/torunlar, orta ve yaşlı kuşakların yaşama sevincini artırırken; soyun devam etmesi, yaşlılık güvencesi olması ve dini gerekçeler yaşlı kuşaklar için çocuk sahibi olma sebebidir. Anne/babalar, topluma yararlı ve erdemli insanlar yetiştirmeyi hedeflerken; genç kuşaklar ise gelecekte aileyi eğlendirmesi, neşelendirmesi ve sevgi vermesi için çocuk sahibi olmak istemektedirler. Dolayısıyla toplumsal yaşam koşullarında meydana gelen değişim ve dönüşümler yaşlı kuşaklardan genç kuşaklara doğru insanların hayata bakışı, yaşam amaç ve hedefleri, zorluklara ve sıkıntılara karşı davranış biçimleri, diğer insanlarla ilişkileri ve gelecekle ilgili beklentileri üzerinde etkili olmaktadır. Bu kapsamda, bulgular hipotezi doğrularken, genç kuşakların yaşamı anlamlandırma ve yaşam amaçlarını belirleme konusunda önceki kuşaklara göre daha bireysel ve kararsız bir yapıda olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla bu durum, sosyal hizmetlere olan ihtiyacı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each human being determines the events, facts and objects and also states the aims of their lives different from the others because each person has unique subjective character since the search of meaning takes lifelong starting at the birth In this context, the answers have been sought for the questions as“What is the meaning and purpose of life?”,“Is life blessing or troublesome?”,“Who are the persons or what are the organizations to give meaning to life and explain it?”and so on. It is tested the hypothesis of "The meaning of live changes as a result of the social transformation in the intergenerations. Under the impact of the changing life conditions, this research, by being given meaning to life in the sample at Atilla Uras Anatolia Secondary School in Maltepe, a district in İstanbul, targets the comparative analysis of three generations; children (527 school children), middle-aged people (258 their parents) and the elderly (79 grandparents).Totally, 864 people were applied in the survey; the analysis was done considering the independents changes of their genres, classes of the students, educations, occupations, monthly incomes, residents. In the survey, the findings reveals that as the young generations have more individual point of views comparing to the old ones, the elderly people consider that social and religious values are more meaningful and they have the interest of social matters. Generations believe that life has a meaning, yet it must be found by people themselves. The most important social institution which interpret life is family and its near surroundings. It is followed by parents, education and culture of students; religion of grandparents. Economy, science and technology are the most meaningful matters for the young. To give meaning to life, parents and teachers are effective at taking shape social matters, virtuous treatments, religious and cultural values, challenging at difficulties while the young are influensive at the occurence of freedom, fame life, individualism, materialistic expectations, hopelessness and pessimism. For difficulties, family and religious values are the supporting mechanism; women are more cooperative than men at organizational support. The reason why not being able to reach the target of the life expectations are incomplete education and financial impossiblities. Not being seperated from parents and siblings are the most important expectations of the generations. Children and grandchildren are the reason to have for the guarantee of being elderly and religious grounds as well as they increase the joy of life of the old. While the parents aim to bring up their children helpful and virtuous for the society, the young wish to have them to amuse families and give them love. Thus, the transformation and changes at social life conditions, the old to the young, considering life is effective on aims and targets, the treatment styles towards difficulties and bothersome, relationships with other people and the future expectations. In this context, it was stated that while findings verify the hypothesis, the young have the structure of being more individual and indecisive as they interpret life and stating their life targets comparing to the old. That is why, this situation requires the necessity of the social works.