Kur'ân-ı Kerim'de felâh ve fevz kavramları
The concepts of felâh and fevz in the Quran
- Tez No: 585824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kur'ân-ı Kerim, insanlara hidâyet kaynağı olarak gönderilen, her çağa hitap eden çağlar üstü bir kitaptır. Kur'ân'ın bu özelliğinin bir gereği, âyetlerde geçen her kavramın iyi anlaşılması gerekir. Kur'ân'da sıkça tekrar eden lafızlar arasında yer alan felâh ve fevz kavramları detaylı bir şekilde incelenmesi gereken kavramlardandır. Bu sebeple bizler“Kur'ân-ı Kerim'de Felâh ve Fevz Kavramları”başlıklı çalışmamızla, insanlık için oldukça önemli olan bu kavramların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve bu kavramlar hakkında insanların aklında yer alan birtakım sorulara cevaplar bulmayı amaçladık. Çalışmamıza, kavramların lügat taramasını yapıp, sözlük ve ıstılah anlamlarını izah ederek başladık. Daha sonra da kavramların literatürdeki yerlerini belirlemeye gayret ettik. Bu esnada, söz konusu kavramların geçtiği âyetlerin kısa tefsirlerine de çalışmamızda yer verdik. Çalışmamızın son bölümünde“felâh ve fevz bağlamında, insanın sorumlulukları nelerdir?”“Hangi davranışlar felâh ve fevze manidir?”“Hangi davranışlar kişiyi felâh ve fevze ulaştırır?”“İnsanın işlediği günahların felâh ve fevz noktasında herhangi bir rolü var mıdır?”“Günahlardan kurtulmak için müracaat edilen tevbe mekanizmasının felâh ve fevze katkısı ne şekildedir?”gibi sorulara cevaplar bulmaya çalıştık. Yaptığımız bu çalışmayla başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanları ilgilendiren ve ebedi kurtuluşu ifade eden söz konusu kavramların Kur'ân ve literatürde nasıl kullanıldığını ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca bu kavramlarla yakından ilgisi bulunan belki de felâhın altyapısı konumundaki inanç ve ibadet (eylem) bağlamında kulların neler yapması gerektiği ile ilgili birtakım ipuçları bulmaya çabaladık. Çalışmamızın sonucunda, bu kavramların, dünya ve âhiretteki ebedî kurtuluşu ifade ettiğini, felâh ve fevzin insanlar için arzulanması gerektiği kanaatine vardık. Aynı şekilde felâh ve fevz noktasında insana büyük bir görev düştüğünü, iman ve sâlih amellerin insanın kurtuluşu için çok önemli olduğunu müşahede ettik. Yine günahlardan uzak durmak, tevbe ve Allah'a (cc) dua etmek suretiyle, insanın felâh ve fevze ulaşabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The Quran is an epochal book that addresses every age sent to people as a source of guidance. This concept of the Quran requires a good understanding of every concept in the Quran. The concepts of felâh and fevz, which are frequently mentioned in the Quran, are among the concepts that must be examined in detail. For this reason, we aimed to contribute to a better understanding of these concepts which are very important for humanity and to find answers to a number of questions about these concepts. We started our study by explaining the meanings of the dictionary and the meaning of the dictionary by scanning the dictionary of concepts. Then we tried to determine the place of concepts in the literature. In the meantime, we have included the short commentaries of the verses in which these concepts were passed. What are the responsibilities of man in the context of felâh and fevz? Which behaviors are obstacle to felâh and fevze? Which behaviors lead to felâh and fevze? Do the sins committed by man have any role in the felâh and fevz? What is the contribution of the repentance mechanism applied to rid the sins of the felâh and fevze? We have tried to find answers to these questions in the last part of our study. As a result of our work, we came to the conclusion that these concepts express the eternal liberation in the world and the hereafter. In the same way, we witnessed that the great duties fall on people at the point of felâh and fevz, and that the righteous deeds are very important for human salvation.Again, we stopped by the sins of repentance and pray to God to reach the fate of flesh and people have reached the conclusion. With this study, we tried to reveal that these concepts, which are related to all people, especially Muslims, and which express the eternal salvation, are used in the Qur'an and literature.We have also endeavored to find some clues about what the servants should do in the context of the belief and worship which is closely related to this concept and which is the sub-structure of felâh.