Farklı tampon çözeltiler ile alınan vermikompost ekstraktının biber gelişimine etkisi
The effect of vermicompost extracts which obtained by different buffer solutions on pepper growth
- Tez No: 585886
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sera koşullarında yürütülen bu çalışmada farklı tampon çözücüler kullanılarak alınan vermikompost ekstraktının biber bitkisinin gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırmada geleneksel gübrelemeye ilave olarak vermikompost ekstraktları yapraktan, topraktan veya her iki şekilde uygulanmış ve bu uygulamaların verime, bitki gelişimine ve bitkinin besin elementi alımına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of vermicompost extracts that obtained using different buffer solutions on pepper growth was tested in greenhouse conditions. Vermicompost extracts were applied either to foliar, to soil or both in addition to conventional fertilization, and the effects of these applications on plant growth and nutrient uptake were investigated.