Kapadokya bölgesi duvar resimlerinde vaftizci yahya tasvirleri
The depictions of st. john the baptist on the wall paintings in the cappadocia region
- Tez No: 585887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET OKUYUCU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kapadokya Bölgesi duvar resimlerinde Vaftizci Yahya tasvirlerini konu alan bu çalışmada; Hıristiyanlar tarafından çok sevilen Vaftizci Yahya ele alınmıştır. Bu çalışmada ki esas amaç, Kapadokya Bölgesi duvar resimleri içerisinden Vaftizci Yahya konulu duvar resimlerini belgeleyerek, bu duvar resimlerini geleceğe güvenle aktarabilmektir. Toplamda altı bölümden oluşan tezin giriş bölümünde; konunun tanımı belirtilmiştir. Birinci bölümde; Kapadokya Bölgesi'nin tarihsel coğrafyası ve fiziki yapısı ile bölgenin Hıristiyanlık tarihi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; Kutsal Metinlerde Vaftizci Yahya başlığı altında Dört İncil'de Vaftizci Yahya detaylı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümünde Dört İncilde Vaftizci Yahya ile ilgili ayetlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; İncillerde Vaftizci Yahya ile ilgili Çelişkilerden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde katalog kısmına geçilmiştir. Katalog tanımı başlığı altında, kataloğun yöntemi ifade edilmiştir. Daha sonra çeşitli başlıklar altında konuya dâhil olan kiliselerin adları ve tarihlendirilmeleri konusunda bilgi verilmiştir. Söz konusu tasvirin kilise içinde konumlandığı yer tarif edilmiştir. Sahnenin tasviri yapılarak, varsa üzerinde ki yazıtların Türkçe anlamları verilmiştir. Altıncı bölüm; karşılaştırma ve değerlendirme bölümü olup, çeşitli başlıklar altında ikonografi, resim programı ve üslup genel karşılaştırması ve değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde; Vaftizci Yahya ile ilgili kısaca bilgi verildikten sonra, konuya dâhil olan kiliselerde yer alan Vaftizci Yahya tasvirlerinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin son kısmında; kaynakça, fotoğraflar, çizimler, Kapadokya Bölgesi haritası, Göreme Açık Hava Müzesi haritası ve Soğanlı Vadisi haritasına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In my research, based on the depictions of John the Baptist in the Wall paintings of the Cappadocia region; prophet Yahya, who is very much loved by both Christians and Muslims is discussed. The main effort in my this study, documenting the Wall paintings on John the Baptist in Cappadocia, to be able to transfer them safely to the future. In the introduction part of the thesis which consists of six chapters in total; the definition of the subject is indicated. In the first section; The historical geography and physical structure of the Cappadocia Region and the history of Christianity of the region were given. In the second part; In the Bible, the Baptist Yahya is described in detail under the title of Baptist John in the Holy Scriptures. In the third chapter, verses related to John the Baptist are mentioned in the Four Gospels. In the fourth section; There are contradictions about the Baptist Yahya in the Gospels. In the fifth chapter, the catalog section is started. Under the definition of catalog, the method of the catalog is described. Afterwards, the names and dates of the churches were given under various headings. The location of the depiction in question is described. The scene is depicted and the Turkish meanings of the inscriptions, if any, are given. Section six; comparison and evaluation section, iconography, painting program and stylistic general comparison and evaluation under various headings. In the conclusion section; After brief information about John the Baptist, the general features of the descriptions of John the Baptist in the churches are given. In the last part of the thesis; bibliography, photographs, drawings, Cappadocia Region map, Göreme Open Air Museum map and Soğanlı Valley map are included.