Yozgat yöresinde yer alan magmatik kayaçlara ait mineral fazlarının çeşitli yöntemlerle saptanması
Determination of the mineral phases of magnetic rocks in Yozgat region
  1. Tez No: 5859
  2. Yazar: ŞENNUR METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BÜYÜKÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi YOZGAT YÖRESİNDE YER ALAN MAGMATİK KAYAÇLARA AİT MİNERAL FAZLARININ ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE SAPTANMASI Şennur METİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı Danışmanı Yard. Doç. Dr. Gönül BÜYÜKÖNAL 1988, Sayfa ı 64 Jüri ı Yard.* Doç. Dr. Gönül BÜYÜKÖNAL Yard. Doç. Dr. Halil ARAL Yard. Doç. Dr. şükrü KOÇ Yozgat ve civarına ait magma tik kayaçların mineral fazlarının saptanması amacıyla yapılmış olan bu çalışmada, kayaçlar ağır sıvı(brömoform) ve manyetik seperatör yardı mıyla mineral fazlarına ayrılmıştır. Ayrılan fazların XRD analizleri bir search/match( arama/eşleme) bilgisayar prog ramıyla değerlendirilmiştir. AAS ve XRF ile yapılan, kimya sal analiz sonuçları ve XRD bulguları aynı doğrultuda ol muştur; Gabro ve bazaltlara ait feldspat fazlarının kimya sal formülleri hesaplanmış ve Or, Ab, An içerikleri sapta narak, gabroların bitovni t, bazaltların oligoklaz, granit lerin ise potaslı feldspat içerdiği belirlenmiştir. Gabro ların ikinci ana bileşeni olan amfibol minerallerinin he saplanan standart formülleri, tüm amfibol minerallerini kâlsik amfibol grubunda konumlandırmış tır. Bu grup içinde amfiboller, (Na+K)A, Ti, Si ve Mg/Mg+Fe değerlerine göre de magheziyo-hornblend olarak isiml end irilmiş tir. ANAHTAR KELİMELERİ Yozgat, mineral ayırma, manyetik duyar lılık, ağır sıvı, yapısal formül
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE MINERAL PHASES OF MAGMATIC ROCKS IN YOZGAT REGION Şennur METİN Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor» As s t. Prof.Dr. Gönül BÜYUKÖNAL 1988, Page» 64 Jury i Asst.Prof.Dr, Gönül BÜYUKÖNAL Asst.Prof,Dr. Halil ARAL Asst.Prof.Dr. şükrü KOÇ In this study, determination of the mineral pha ses of magma tic rocks in Yozgat region have been performed by using heavy liquid (bromoform) and magnetic separation methods. The XRD analysis results of the separated phases are reevaluated by a search/match computer programme. The results of the chemical analysis obtained from AAS and XRF are similar to the values of XRD. The chemical formulas of feldspar phases of gabbros and basalts are calculated and their Or,Ab,An contents are determined. It is also designa ted that granites, gabbros and basalts are involving K-felds- par, bytownite and oligoclase respectively. The standart formulas calculated for amphibole minerals which were the secondary basic components of gabbros are located the mine rals in calcic group of amphiboles. Amphiboles are classi fied as magnesiaşhornblende with respect to (Na+K), Ti, Si and Mg/Mg+Fe+ values within this group. KEY WORDS i Yozgat, mineral separation, magnetic susceptibility, heavy liquid, structural formula