Haydaranlu Aşiretine dair H.1189-1249/M.1775-1833 tarihli Osmanlı arşiv vesikalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Ottoman archive documents of H.1189-1249 / M.1775-1833 on the Haydaranlu Tribe
- Tez No: 585914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH ERPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmamızın temelini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sınır uçlarında yaşayıp Osmanlı- İran arasında zaman zaman yapmış oldukları yer değişiklikleri sonucu iki ülke arasındaki ilişkileri geren Haydaranlı Aşireti incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden alınan belgelerin Transtkripsiyonu yapılıp herbiri hakkında bir özet verilmiş ve çalışmanın sonunda konuyla alakalı genel bir değerlendirme yapılmıştır. Böylece Haydaranlı Aşireti'nin Osmanlı, İran ve bölgede bulunan diğer aşiretler ile ilgili genel ilişkisi saptanmıştır. Konuyu daha anlaşılır bir durumda izah etmek ve gelişen olayların arka planını daha net görebilmek için Anadolu'nun tarih seyri içerisindeki Türkleşme sürecine kısaca değinilmiş olup aşiretlerin siyasal, sosyal ve iktisadi boyutları irdelenmiştir. Ayrıca hem Osmanlı Devleti'nde hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde aşiretlerin gücünü kırmaya yönelik yapılan toprak reformları ve bu reformların aşiretler üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerine değinilerek konu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse Haydaranlı Tribe who lived at the borders of Eastern and Southeastern of Anatolia where they often tensed up the relations between Ottoman and Iran as a result of transpositions.In this study, the documents obtained from the Ottoman Archives of the Prime Ministry were given and a summary was given about each document. At the end of the study a general evaluation was made. Thus, the general relation of the Haydaran tribe with the Ottoman, Iran and other tribes in the region was determined. In order to explain the subject in a more understandable situation and to see the background of the events more clearly, the process of Turkishization in the history of Anatolia is mentioned briefly and the political, social and economic dimensions of the tribes are examined. It has also been explained with positive and negative reference of both land reforms and their influence on tribes which made to break the power of the tribes in both the Republic of Turkey in the State and the Ottoman Empire.