Development of digital controller for permanent magnet dc motors with applications
Kalıcı mıknatıslı dc motorlar için uygulamalarla sayısal kontrolcünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 585915
  2. Yazar: MUSTAFA LATEEF HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, DC-DC güç dönüştürücü tarafından beslenen, DC motorlardaki bozulmalara karşı dayanıklı bir sistemin tasarlanması ve uygulanmasıyla ilgilidir. Buck dönüştürücünün ve ekinin (önyükleme devresi) elektriksel bileşen değerleri, güç dönüşümü sırasındaki minimum tüketim kayıplarını garanti etmek için tamamen sınırlı bir aralıkta seçilmiştir. Ayrıca bu çalışma, gerçek hızı PIC18F4580'de uygulanan Orantılı İntegral kontrolöre geri beslemek için bir optik hız algılayıcısı kullanılmasını içermektedir. PI ayarlaması için, tüm sistemi kesin olarak tanımlayan dördüncü dereceden transfer fonksiyonu da türetilmiş ve sürekli alandan ayrık alana dönüştürülmüştür. Sonunda, veriler UART pin aracılığıyla, burada bir Microsoft Excel dosyası oluşturan PLX-DAQ yazılımı yardımıyla veri toplayıcı olarak çalışan bir Arduino UNO'ya gönderildi. Simülasyon sonuçları, DC motor parametreleri tahminini hem görev döngüsü hem de hız ve zaman arasındaki ilişkiyi kontrol etmek için zaman alanında sunulmuştur. Ayrıca, sonuçlar sistemin kararlılığını bode grafiği aracılığıyla test etmek için frekans alanında da sunulmuştur. Geliştirilen sistemin verimliliğini göstermek için, hem görev çevrimi hem de buck dönüştürücünün çıkış gerilimi sunulmuş ve analiz edilmiştir. İlaveten, DC motorun gerçek, istenen hızları ve aralarındaki hata iki farklı hız için de sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work concerns with designing and implementing of a system which is competent enough to resist the disturbances on the DC motors, fed by a step-down DC-DC power converter. The electrical component values of the buck converter and its appendix (bootstrap circuit) have been opted minutely in strict range to guarantee the minimal dissipation losses during power conversion. Furthermore, this work involves using an optical speed sensor for feeding back the actual speed into Proportional Integral controller which is implemented on PIC18F4580. For the PI tuning, the fourth order transfer function that describes the whole system precisely has also been derived and converted from the continuous to the discrete domain. At the end, the data was sent via UART pin to an Arduino UNO which works here as a data acquisition with the help of PLX-DAQ software, forming a Microsoft Excel file. The simulation results have been presented in the time domain for checking the DC motor parameters estimation and the relationship between both of the duty cycle and the speed versus the time. In addition, the results have been presented in the frequency domain for testing the stability of the system via bode plot. To show the efficiency of the designed system, both the duty cycle and the output voltage of the buck converter have been presented and analyzed. Moreover; the actual, the desired speed of the DC motor and the error between them for two different speed cased are also presented and discussed.