Sosyal medya ve arama motorları trend karşılaştırması
A comparison of trends on social media and search engines
- Tez No: 585930
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pazarlama faaliyetleri, yoğun rekabetin egemen olduğu piyasa koşullarında, son kullanıcıya ulaşmada büyük önem taşımaktadır. Mobil ve akıllı cihazların gündelik hayattaki kullanım oranları ile doğru orantılı şekilde kullanıcı davranışlarında da yaşanan değişimler neticesinde dijital pazarlama araçları ortaya çıkmış ve günümüz pazarlama stratejilerinde rekabetçi piyasa koşullarıyla uyum göstererek en az geleneksel pazarlama araçları kadar önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında kullanıcı davranışları ve eğilimlerinin belirlenmesi, kullanıcıların farklı platformlardaki davranışlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metin sınıflandırma teknikleriyle oluşturulan model, Twitter paylaşım trendleri ve Google arama trendleri karşılaştırılmaları için kullanılmıştır. Analiz çalışmaları, büyük verinin analiz edilmesinde kullanılan, metin veri madenciliği alanında, metin sınıflandırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Google arama ve Twitter paylaşım trend verilerini toplamak için TrendsData uygulaması geliştirilmiş, verilerin işlenmesi ve modelin uygulanması için RapidMiner Studio uygulamasından faydalanılmıştır. Oluşturulan model, iki seçim günü ve rasgele seçilen üç farklı gün için paylaşım ve arama verilerinde kullanılmış, bu suretle kullanıcıların eğilimleri her iki platform için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the market conditions where competition is high, marketing activities are of great importance in reaching the end user. In recent years, digital marketing tools have emerged as a result of changes in user behavior. Among today's marketing strategies, digital marketing tools have become at least as important as traditional marketing tools, if not more. In this thesis, the aim is to determine user behavior and trends and to compare said behavior across different platforms. The model created by text classification techniques was then applied in the comparison of Twitter sharing and Google search trends. The Analysis was performed using text classification methods in the area of text data mining, which is used for the analysis of big data. TrendsData application was developed to collect Google search and Twitter sharing trend data, and RapidMiner Studio application was used for data processing and model implementation. The generated model was used to compare users trends on both platforms by using sharing and search data on two election days and three other randomly selected days.