Öğretmenlerde sosyal ağ kullanımı ile performans arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between social network use and performance of teachers
- Tez No: 585929
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHADIR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eğitimin en önemli unsurları olan öğretmenler açısından en büyük eksikliklerden biri eğitim hizmeti verirken kendilerini yeteri kadar geliştirememeleridir. Bu yüzden sunulan hizmet içi eğitimler de her zaman yeterli olmayabilmektedir. Bu yüzden değişik eğitim argümanları ileri sürülürken, günümüzde özellikle teknolojik gelişmelerin öğretmenlerin performanslarının iyileştirilmesinde kullanıldığı görülmektedir. Bu kapsamda son yıllarda gittikçe yaygınlaşan sosyal medya kullanımının öğretmenlerin performans ve verimliliklerini arttırma yönünde kullanılması ala gelmektedir. Sosyal medya kullanımı öğretmenlerin kendilerini geliştirmesinde kullanabilecekleri platformlardır. Bu kapsamda, çalışmada öğretmen performansı ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiler ve bu iki unsur üzerinde yaş ve cinsiyet gibi faktörlerin etkisi anlaşılmaya, bu sonuçlar çerçevesinde öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarında sosyal medya kullanımı ile öğretmen performansı arasında bir ilişki olduğu, ayrıca çeşitli demografik özellikleri ile de boyutlar arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For teachers who are the most important elements of education, one of the biggest deficiencies is that they do not develop themselves sufficiently while providing education services. Therefore, in-service trainings offered may not always be sufficient.Therefore, while various educational arguments are put forward, it is seen that especially technological advances are used today to improve teachers' performance.In this context, the use of social media, which has become increasingly widespread in recent years, is used to increase teachers' performance and productivity. The use of social media is the platform that teachers can use to develop themselves. In this context, the relationship between teacher performance and social media usage and the effect of factors such as age and gender on these two factors were tried to be understood and suggestions were made within the framework of these results. According to the results of the analysis, there is a relationship between social media usage and teacher performance, and meaningful relationships between demographic characteristics and dimensions.