Deniz trafik operatörlerinin çalışma alanlarının ergonomisi üzerine bir araştırma: İzmir gemi trafik hizmetleri uygulaması
A research on ergonomics of the working areas of vessel traffic services operators : Izmir vessel traffic services application
  1. Tez No: 585932
  2. Yazar: YAŞAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Deniz taşımacılığı uluslararası ticaretin önemli unsurlarından biridir. Deniz taşımacılığının sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi için ise deniz trafiğinin düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın bir ürünü olarak gemi trafik hizmetleri ortaya çıkmıştır. Deniz trafiğinin yönetilebilmesi ve aksaklıkların yaşanmaması için deniz trafik operatörlerinin çalışma alanlarının ergonomik koşulları uygun olmalıdır. Bu araştırmada deniz trafik operatörlerinin çalışma alanlarının ergonomik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, sürekli bilgisayar başında olan deniz trafik operatörlerinin ergonomisine odaklanan ilk çalışmalardan biri olması bakımından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket uygulanmıştır. Anket sonucunda analizler SPSS for Windows v25.0 paket programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre deniz trafik operatörleri, genel olarak iş akışındaki uygulamalar, aydınlatma ve masanın kullanışlılığın iyi, havalandırmanın ise kötü durumda olduğunu belirtmiştir. Çalışma alanı ve ekipmanlar ile işyeri hakkındaki genel değerlendirme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki söz konusudur. Son olarak çalışma alanı ve ekipmanlar, işyeri hakkındaki genel değerlendirmeyi olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is an important element of international trade. In order for the maritime transport to operate smoothly, it is necessary to regulate the maritime traffic. Vessel traffic services have emerged as a product of this need. The ergonomic conditions of the working areas of the vessel traffic service operators should be improved in order to manage the maritime traffic and to avoid any disruptions. In this study, it was aimed to examine the working areas of vessel traffic service operators from an ergonomic perspective. It is thought that this study will contribute to the literature as it is one of the first studies focusing on the ergonomics of vessel traffic service operators who are constantly on the computer. In this study, questionnaire which is one of the quantitative research methods was applied. As a result of the survey, the analyzes were performed through SPSS for Windows v25.0 package program. According to the findings obtained from the research, vessel traffic service operators stated that the applications in the workflow, lighting and table usability are good and ventilation is in bad condition. There is a positive and significant relationship between the workplace and equipment and the overall assessment of the workplace. Finally, the work area and equipment positively influence the overall assessment of the workplace.