1877-1924 yılları arasında Balkanlardan Anadolu'ya göçler esnasında Üsküp vilayeti
Uskup province between 1877-1924 from Balkans to Anatolia during the immigration
  1. Tez No: 585944
  2. Yazar: EMEL GÜNDOĞDU BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Balkanlar tarihin ilk dönemlerinden itibaren farklı din, dil, ırk ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Balkan adı“sarp, dağlık, geçit vermeyen”anlamında olsa da tarihçiler bu anlamı yumuşatmak istemişlerdir. Ancak ne var ki Balkan coğrafyası topraklarının bereketli olması milletlerin bu bölgeye sahip olma arzusu binlerce savaşa sebep olmuştur. Bu savaşlar yaşanırken en çok etkilenen yine bu coğrafyadır. Osmanlı Devleti'nin bölgedeki hâkimiyeti ile başlayan yapılaşma ve şehirleşme hareketi yüzyıllar içinde Balkanları daha da cazip hale getirmiştir. Fransız ihtilali ile çıkan uluslaşma hareketi en çok Balkan uluslarını etkilemiştir. Balkan coğrafyasında başlayan bu bağımsızlık hareketi sonucu bağımsızlığını kazanan devletler millileşme çabasına girmiş ve kendilerinden olmayan faklı din ve ırkları püskürtmeye başlamıştır. Balkan Coğrafyasının farklı yollarla bağlantı noktasında olan Üsküp Sancağı Osmanlı hâkimiyeti içinde birçok unsuru bünyesinde tutan bir yapısı vardı. Üsküp Osmanlı vilayetlerinin genelde merkez sancağı olmakla beraber genellikle bölge tarihinde önemli bir konumda olmuştur. 93 Harbi sonrasında Osmanlı Devleti'nin imzaladığı Berlin Antlaşması Balkanlarda artık bir siyasi değişimin hızlı başlangıcı olmuştur. Bu değişim yaşanırken en karmaşık ve yoğun sancaklardan biri de Üsküp'tü. Bir geçiş güzergâhı olan Üsküp adeta oradan ayrılan milletlerin hem kendi tarihlerine hem de vatanlarıyla vedalaştığı şehirdir. Üsküp şehri Osmanlı hâkimiyeti sona erdikten sonra bile Türk kültürünün izlerini taşımaktadır. Bu tez 93 Harbi sonrasında Balkanlardan Anadolu'ya göçler esnasında Üsküp vilayetinin rolünü incelemektedir
Özet (Çeviri)
The Balkans has been home to different religions, languages, races and civilizations since the first periods of history. Although the Balkan name means a steep, mountainous, impassable; historians have sought to soften this meaning. However, there are different religions, languages, races and civilizations in the Balkan region, and the desire of the nations to have this region caused thousands of wars. It is this geography that is most affected by these wars. The development and urbanization movement, which began with the dominance of the Ottoman Empire in the region, made the Balkans even more attractive over the centuries. The nationalization movement, which emerged with the French Revolution, affected the Balkan nations, and the independence movements against the Ottoman Empire started to succeed with the support of the European states. The states that gained their independence as a result of this independence movement that started in the Balkan geography began to nationalize and began to repel different religions and races that were not themselves. Skopje, which is at the point of connection between the most central and different ways of the Balkan Geography, had a structure which had many elements within the Ottoman rule. Although Skopje was generally the central sanjak of the Ottoman provinces, it was generally in a position in the region's history. The Treaty of Berlin, signed by the Ottoman Empire after the war of 93, has been the rapid beginning of a political change in the Balkans. Skopje was one of the most complex and intense sanjak during this change. Skopje, which is a transit route, is the city where the nations, which left their places, say goodbye to the history and the Balkans. The city of Skopje carries the traces of Turkish culture even after the end of Ottoman rule. This thesis examines the role of the Uskup Province during the migration from the Rumelia lands to Anatolia after the War of 93.