2018-2023 yılları arasında takip edilen çocukluk çağı üriner sistem taş hastalarında etiyoloji ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiology and risk factors in childhood urinary system stone patients followed between 2018-2023
- Tez No: 861670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAHA AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada, T.C. Sağlık Bakanlığı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Nefroloji Polikliniğinde, üriner sistem taş hastalığı ile takip edilen çocuklarda etiyoloji ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Hastanemizde 2018-2023 yılları arasında üriner sistem taşı ile takipli 0-18 yaş arasındaki 139 hastanın epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar değerleri, görüntüleme sonuçları, tedavi ve izlemi geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların 77'si (%55,4) erkek, 62'si (%44,6) kızdı. Yaş ortalaması 61,64 aydı. 15 hasta (%10,8) pretermdi. Yenidoğan yoğun bakım yatışı 29 hastada (%20,9) vardı. Üriner sistem enfeksiyonu 62 hastada (%44,6) saptandı. Üriner sistem yapısal anomalisi 9 hastada (%6,5) vardı. 59 hastanın (%42,4) ailesinde üriner sistem taş hastalığı öyküsü mevcuttu. Başvuru şikayetleri, 34 hastada (%24,5) karın ağrısı, 22 hastada (%15,8) kusma, 19 hastada (%13,7) kanlı idrar, 14 hastada (%10,1) yan ağrısı, 12 hastada (%8,6) idrar yolu enfeksiyonu, 6 hastada (%4,3) taş düşürme, 2 hastada (%1,4) beslenmede azalma, 1 hastada (%0,7) idrarda yanma olarak görüldü. Ayrıca, 24 hastada (%17,3) üriner sistem taşı rastlantısal olarak tespit edildi. Metabolik bozukluk, toplamda 93 hastada (%72,65) saptandı. 48 hastada (%34,5) hiperkalsiüri, 24 hastada (%22,85) hiperürikozüri, 32 hastada (%31) hipositratüri, 34 hastada (%33) hiperoksalüri, 12 hastada (%23,5) sistinüri vardı. Yatarak direk karın grafisi, 29 hastada (%37,7) opak, 48 hastada (%62,3) non-opaktı. 135 hastada (%97,1) USG'de üriner sistem taşı görüldü. 44 hastada (%32,6) tek, 91 hastada (%67,4) iki veya daha fazla üriner sistem taşı bulundu. 46 hastada (%34) ≤3 mm, 79 hastada (%58,5) 3 mm ile ≤10 mm, 10 hastada (%7,5) ≥10 mm'den büyük taş mevcuttu. Hastaların 131'ine (%94,2) medikal tedavi verildi. Üriner sistem taşı, boyut ve sayı açısından değerlendirildiğinde 32 hastada (%28) aynı kalmış veya artmış, 78 hastada (%68,4) küçülmüş veya kaybolmuş, 4 hastada (%3,5) kaybolmuş ancak görüntülemelerde yeniden oluşmuş olduğu görüldü. Taş analizi yapılan 15 hastanın 12'sinde (%80) kalsiyum oksalat, 3'ünde (%20) strüvit taşı saptandı. İdrar metabolitleri ile cinsiyet karşılaştırıldığında anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, the etiology and risk factors in children followed up for urinary system stone disease in the Department of Pediatrics, Division of Pediatric Nephrology, Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital, Ministry of Health, Turkey, were aimed to be evaluated. Materials and Methods: Between 2018 and 2023, epidemiological, clinical, and laboratory parameters, imaging results, treatment, and follow-up of 139 patients aged 0-18 years followed up for urinary system stones were retrospectively evaluated in our hospital. Results: Between 2018 and 2023, 139 patients aged 0-18 years were followed up for urinary system stones in our hospital. Among these patients, 77 (55.4%) were male and 62 (44.6%) were female, with a mean age of 61.64 months. Fifteen patients (10.8%) were premature, and 29 patients (20.9%) had neonatal intensive care unit admissions. Urinary system infection was detected in 62 patients (44.6%), while structural anomalies were observed in 9 patients (6.5%). A family history of urinary system stone disease was present in 59 patients (42.4%). Chief complaints upon admission included abdominal pain in 34 patients (24.5%), vomiting in 22 patients (15.8%), hematuria in 19 patients (13.7%), flank pain in 14 patients (10.1%), urinary tract infection in 12 patients (8.6%), passage of stones in 6 patients (4.3%), decreased appetite in 2 patients (1.4%), and burning sensation during urination in 1 patient (0.7%). Additionally, urinary system stones were incidentally detected in 24 patients (17.3%). Metabolic disorders were identified in a total of 93 patients (72.65%), including hypercalciuria in 48 patients (34.5%), hyperuricosuria in 24 patients (22.85%), hypocitraturia in 32 patients (31%), hyperoxaluria in 34 patients (33%), and cystinuria in 12 patients (23.5%). Direct abdominal X-ray revealed opaque stones in 29 patients (37.7%) and non-opaque stones in 48 patients (62.3%). Urinary system stones were observed in 135 patients (97.1%) on ultrasonography, with a single stone present in 44 patients (32.6%) and two or more stones in 91 patients (67.4%). Stone sizes were as follows: ≤3 mm in 46 patients (34%), 3 mm to ≤10 mm in 79 patients (58.5%), and ≥10 mm in 10 patients (7.5%). Medical treatment was administered to 131 patients (94.2%). Evaluation of stone size and number revealed that stones remained the same or increased in 32 patients (28%), decreased or disappeared in 78 patients (68.4%), and disappeared but reoccurred on imaging in 4 patients (3.5%). Stone analysis performed in 15 patients showed calcium oxalate in 12 patients (80%) and struvite in 3 patients (20%). No significant difference was found in urinary metabolites by gender.