Radiation fields of a complex source in 2-D circular radome with metal gratings
İki boyutlu metal ızgaralı dairesel radom içindeki bir karmaşık kaynağın ışınımı
- Tez No: 58596
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İKİ BOYUTLU METAL IZGARALI DAİRESEL RADOM İÇİNDEKİ BİR KARMAŞIK KAYNA?IN IŞINIMI Slim Ouardani Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Ayhan Altıntaş Dr. Vladimir Yurchenko Ağustos 1997 Bu tezde, iki boyutlu, periodik metal ızgaralı dairesel radomların alan geçirgenliği incelenmiştir. Öncelikle, ızgaraların periodik ve kayıplı olduğu ve çevrelerinde ayrıca yalıtkan olmadığı durum incelenmiş, daha sonra bu ızgaralın arasına yalıtkan tabaka konulması durumu çözülmüştür. Pratikte kullanılan yönlü huzme kaynağının benzetimi için karmaşık noktaya yerleştirilmiş kaynak modeli kullanılmıştır. Çözüm için metal ızgara ve yalıtkan tabakadan oluşan radom geometrisinin içinde ve dışındaki alanlar silindirik dalgalar şeklinde yazılmıştır. Daha sonra literatürdeki son katkılardan esinlenilerek yaklaşık ama nümerik olarak verimli bir yöntem uygulanmıştır. Işınım alanının değişik radom param- etleri ile değişimi hususunda veriler elde edilmiştir. Bu verilere göre huzme kazancının, huzmenin yönüe göre değişmesi, metal ızgara arasına konulan yalıtkan levha ile kontrol edilebilmektedir. Anahtar Kelimeler : Yalıtkan radom, metal ızgaralar, ışımın kazancı İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RADIATION FIELDS OF A COMPLEX SOURCE IN 2-D CIRCULAR RADOME WITH METAL GRATINGS Slim Ouardani M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisors: Prof. Dr. Ayhan Altıntaş Dr. Vladimir Yurchenko August 1997 In this thesis, the transmission effect of a two-dimensional circular radome with periodic metal gratings is analyzed. We started with the study of gratings con sisting of periodic arrays of thin lossy strips surrounded by vacuum. Then we investigated the behavior of such gratings if a dielectric layer is inserted between them. Complex line sources are considered to simulate directed beam fields used in practice. The fields on the interior and exterior sides of the radome are repre sented by modal cylindrical waves. Taking advantage of theoretical considerations recently published, we propose an approximate method and stress the numerical aspect. Data is obtained for the far field solutions and the directivity, and their dependences on different radome parameters. It appears that directivity varia tions with beam orientation are decreased considerably by a proper insertion of the dielectric layer. Keywords : Dielectric radome, metal gratings, directivity. III