Dynamic obstacle avoidance with a prototype mobile robot using acoustic infrared and position sensing
Sesötesi, kızıklberisi ve konum algılayıcıları ile donatılmış mobil robot ile hreketli engellerden sakınılması
  1. Tez No: 58595
  2. Yazar: SANER KURBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLLUR BARSHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET SESOTESI, KIZILBERISI VE KONUM ALGILAYICILARI İLE DONATILMIŞ MOBİL ROBOT İLE HAREKETLİ ENGELLERDEN SAKINILMASI Saner Kurbay Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Assist. Prof. Dr. Billur Barshan Temmuz 1997 Bu çalışmada, sesötesi ve kızılötesi algılayıcılarım ortamdaki engelleri sezim- lemekte kullanan "ve konum algılamak içinde altına tesbit edilmiş bir bilgisa yar faresinden yararlanan bir robot tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Robotun tasarımı ve hareketli engellerden sakınma algoritması sunulmaktadır. Mo bil robot gerçek zamanlı bir hareketli engellerden sakınma algoritmasında başarılı bir şekilde kuüanılmıştır. Hareketli engellerin ölçülen koordinat larım ve hızım dûzleştirme amacı ile doğrusal bir Kalman süzgeci kul lanılmıştır. Mobil robotun EPROM'unu değiştirerek bilgisayardan.bağımsız bir şekilde, hareketli engellerden sakınma algoritmasının robotun sadece ken disi tarafından çahştırüması mümkündür.. Anahtar Kelimeler : Sesötesi algılayıcılar, kızıiberisi algılayıcılar, bilgisayar faresi, mobil robot, hareketli engellerden sakınma, veri. toplama ve işleme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC OBSTACLE AVOIDANCE WITH A PROTOTYPE MOBILE ROBOT USING ACOUSTIC, INFRARED AND POSITION SENSING Saner Kurbay M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assist. Prof, Dr. Billur Barshan July 1997 In this study, a small mobile robot is designed and built which, employs infrared and acoustic sensors for detecting obstacles in the environment and a computer mouse for position sensing that is installed underneath the robot. The robot is suitably designed for many robotics and sensing applications. The design of the robot and the dynamic obstacle avoidance algorithm are discussed in this study: The mobile robot is used in a real time dynamic obstacle avoidance application successfully. Linear Kalman filter is employed in the smoothing of the obstacle's measured coordinates and velocities. Full autonomous operation is possible by updating the EPROM of the robot such that the dynamic obstacle : avoidance algorithm is on the robot itself, not on the computer. Keywords : Ultrasonic sensors, infrared sensors, computer mouse, mobile robot, dynamic obstacle avoidance, Kalman filtering, data acquisition and process ing. - m