Sosyal bilgiler öğretim programında yer alan etkin vatandaşlık öğrenme alanı kazanımlarının uygulanabilirliği hakkında öğretmen görüşleri
Teachers' views on the applicability of the benchmarks about effective citizenship in social studies curriculum
  1. Tez No: 585972
  2. Yazar: EBRU ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin güncellenen sosyal bilgiler öğretim programında (2018) yer alan etkin vatandaşlık öğrenme alanı kazanımlarının uygulanabilirliğine yönelik görüşlerini tespit etmektir. Araştırma nicel araştırma yaklaşımının betimsel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışma grubunu, Sinop Merkez, Gerze, Ayancık ve Boyabat ortaokullarında sosyal bilgiler dersini veren öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aracını sosyal bilgiler öğretim programı etkin vatandaşlık öğrenme alanı kazanımlarının uygulanabilirliğine yönelik geliştirilen anket formu oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizi için nicel veri kısmında SPSS paket programı kullanarak basit frekans, yüzde hesaplaması, nitel veri kısmı için içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda etkin vatandaşlık öğrenme alanında yer alan 14 kazanımdan dördünün (6. sınıf 2. ve 3. kazanım, 7. sınıf 1. ve 4. kazanım) %50'nin altında oldukça düşük düzeyde gerçekleştirilebildiği; üç kazanımın ortalama düzeyde (5. sınıf 2. kazanım, 6. sınıf 1 kazanım ve 7. sınıf 3. kazanım) %51,6 -65,5 ile ortalamaya yakın; geriye kalan yedi kazanımın %75'in üzerinde gerçekleştirilebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler gerçekleştirilmesinde sorun yaşanan kazanımların soyut olduğuna ve öğrenci seviyesine uygun olmadığına ve dolayısıyla teorik olarak gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekmişlerdir. Sonuç olarak program geliştirme uzmanları ve öğretmenler bu kazanımları daha somut, günlük yaşamla ilişkili, okul içi ve dışı ortamlarda yaparak yaşayarak öğrenmeyi, aktif öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmayı içeren kazanımlara dönüştürebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is determine the view of the social studies teachers' active citizenship learning area gains in the updated social studies curriculum. The research is designed according to descriptive research model in quantitative research model. Working group was created by the secondary school social studies teachers who work in Sinop city center, Gerze, Ayancık and Boyabat. The data collection tool of the research consist of questionnaire form of the applicability of the social studies Curriculum effective citizenship learning area gains. For the analysis of the data, simple frequency, percentage calculation and content analysis were performed for the qualitative data part by using SPSS package program. At the end of the study, it was found that four out of 14 achievements in the area of active citizenship learning (6th grade 2nd and 3rd achievement, 7th grade 1st and 4th achievement) could be realized at a very low level of less than 50%; the average of three acquisitions (5th grade 2nd achievement, 6th grade 1st achievement and 7th grade 3 rd achievement) is close to the average with 51,6% -65%; it is concluded that the remaining seven achievements are over 75%. The teachers pointed out that the achievements in the realization of the problems were abstract and not suitable for the student level and thus were tried to realize theoretically. As a result, the program development experts should make these achievements more concrete, associate them with daily life, and turn them into achievements that are appropriate to the level of students. With this update, teachers should be directed to use active teaching methods and techniques that involve learning by doing in-school and out-of-school environments.