Bankacılıkta piyasa riski yönetimi ve faiz riskinin RMD ölçümü üzerine bir uygulama
Market risk management in banking and an application on var measurement of interest rate risk
  1. Tez No: 585973
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Risk kavramı finansal sistemde hızla meydana gelen değişimler ve gelişmeler nedeniyle önem arz etmektedir. Söz konusu gelişmeler yaşanırken beraberinde finansal piyasalarda meydana gelen bozulmalar, bankacılıkta risk yönetimi alanında gerçekleştirilen çalışmaların hız kazanmasını sağlamıştır. Bu çerçevede çalışmada bankaların karşı karşıya kaldığı riskler incelenerek söz konusu risklerden piyasa riskinin bankacılık sektörü üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Bankaların maruz kaldığı en önemli risklerden biri olan ve piyasa riski kapsamında dikkate alınan faiz riski, devlet tahvillerinden oluşan hipotetik bir banka portföyü üzerinden uluslararası alanda içsel model olarak kabul edilen Riske Maruz Değer yöntemiyle hesaplanmıştır. Geriye dönük testler yardımıyla kullanılan modellerin performansı karşılaştırılarak en başarılı yöntemin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle risk yönetimine ilişkin kavramsal ve teorik çerçeveye yer verilmiş, ardından Basel Düzenlemeleri ve BDDK çerçevesinde risk yönetimi sisteminin işleyişi incelenmiştir. Son olarak piyasa riski hesaplamalarında kullanılmakta olan Riske Maruz Değer Ölçüm Yöntemleri ile Verim Eğrisi ve Volatilite Hesaplama Yöntemlerinden bahsedilerek, piyasa riski bileşenlerinden faiz riskinin Riske Maruz Değer ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Parametrik Olmayan Yöntemlerden Filtrelenmiş Tarihsel Benzetim Yönteminin tüm volatilite ve verim eğrisi yöntemleriyle oluşturduğu kombinasyonların en makul sonuçları verdiği görülmüş olup, söz konusu portföy için en başarılı Riske Maruz Değer Yöntemi olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“risk”is important due to the rapid changes and developments in the financial system. While these developments were experienced, the deteriorations in the financial markets brought about the acceleration of the studies carried out in the field of risk management in the banking sector. Within this framework, in this study, risks faced by banks were analyzed and the effects of market risk on the banking sector were focused. Interest rate risk, which is one of the most important risks to which banks are exposed and taken into consideration within the scope of market risk, has been calculated by using the Value-at-Risk (VaR) method, which is accepted as an internal model on an international basis, through a hypothetical bank portfolio of government bonds. By comparing the performance of models with the help of backtesting, the most successful method is aimed to reveal. In this study, firstly, conceptual and theoretical framework related to risk management is given, then the functioning of risk management system within the framework of Basel Regulations and BRSA was examined. Finally, Value at Risk Methods and Yield Curve and Volatility Calculation Methods, which are used in market risk calculations are mentioned and Value at Risk measurements of interest risk that is one of the components of market risk are realized. As a result of the study, it was seen that the combinations of all volatility and yield curve methods of Non-Parametric Filtered Historical Simulation Method gave the most reasonable results and it was evaluated as the most successful Value-at-Risk Method for the portfolio used in this study.