Engelli çocuğu olan annelerin obsesif kompulsif belirtileri ile dünyaya ilişkin varsayımları ve otomatik düşüncelerinin ilişkisi
The relationship between obsessive-compulsive symptoms mothers with di̇sabled children and their world assumptions and automatic thoughts
- Tez No: 585980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı engelli çocuğu olan annelerin obsesif kompulsif belirtileri ile dünyaya ilişkin varsayımları ve otomatik düşünceleri arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğüne bağlı iki özel eğitim rehabilitasyon merkezine kayıtlı olan, 0-18 yaş aralığında, herhangi bir engeli olan 113 engelli çocuk annesi oluşturmaktadır. Araştırmada Sanavio (1988) tarafından geliştirilen Padua Obsesif Kompulsif Envanteri, Janoff-Bulman (1989) tarafından geliştirilen Dünyaya İlişkin Varsayım Ölçeği ve Hollon ve Kendall (1980) tarafından geliştirilen Otomatik Düşünceler Envanteri ve kişisel bilgileri içeren Sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T testi, Anova testi, Post Hoc Tukey ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre bakıldığında; annelerin obsesif kompulsif belirtiler ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça annelerin kendilik değeri varsayımı ölçeğinden aldıkları puanlarda düşmekte ve annelerin olumsuz benlik kavramı, şaşkınlık, kişisel uyumsuzluk, yalnızlık, çaresizlik ve otomatik düşünceler ölçeklerinden aldıkları puanlarda artmakta olduğu ayrıca annelerin otomatik düşünceler ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça annelerin iyilik varsayımı, şans varsayımı, kendilik değeri varsayımı ve dünyaya ilişkin varsayımlar ölçeklerinden aldıkları puanlarda düşmekte oldıuğu gibi sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between obsessive-compulsive symptoms of mothers with disabled children.and their world-wide assumptions and automatic thoughts. The sample of the study consists of 113 mothers of disabled anda aged between 0-18 children who are registered to two special education rehabilitation centers of Istanbul Provincial Directorate of National Education. In the study, the Padua Obsessive Compulsive Inventory developed by Sanavio (1988), the Assumption Scale for the World developed by Janoff-Bulman (1989), and the Automatic Thoughts Inventory developed by Hollon and Kendall (1980) and the socio-demographic information form containing personal information were used. Independent Sample T test, Anova test, Post Hoc Tukey and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the obtained data. According to the findings of the study, it was seen that the scores obtained from the mothers 'obsessive-compulsive symptoms scale increased and the scores obtained from the mothers' self-value assumption scale decreased. On the other hand, there is an increase in mothers' scores from the negative self-concept, confusion, personal mismatch, loneliness, helplessness and automatic thoughts scales. It was seen that the mothers' scores on the well-being, chance-assumption, self-value assumption and world-assumption scales decreased as the scores obtained from the automatic thoughts scale increased.