Engelli çocuğu olan annelerin algıladıkları sosyal destek ve depresif semptomlar açısından incelenmesi
Investigation of mothers of children with disabilities in terms of social support and depressive symptoms
  1. Tez No: 493479
  2. Yazar: HANİFE ŞAHİN VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE ALTUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma engelli çocuk annelerinin sosyal destek ve depresif semptomlar açısından incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Nevşehir il merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı dört özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı 0-18 yaş grubu engelli çocuğu olan 600 anne, örneklemi ise tabakalı örnekleme yöntemiyle bu evrenden seçilen dört özel eğitim merkezinde eğitim gören 150 engelli çocuk annesi oluşturmuştur. Araştırma kapsamındaki engelli çocuğa sahip annelerin sosyal destek düzeyleri ve depresif semptomların incelenmesi amacıyla Zimet (1998) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Beck ve ark. (1961) tarafından geliştirilen Beck Depresyon Ölçeği ve tanıtıcı bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde t testi, varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Tukey testi ve korelasyon kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre engelli çocuk annelerinin Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması 58.38±21.28 olup orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted as a descriptive study with the aim of investigation of mothers of children with disabilities in terms of social support and depressive symptoms. The population of the research is comprised of 600 mothers of children with disabilities aged between 0-18, who are registered to 4 special education and rehabilitation centers governed by the Ministry of Education, in Nevşehir and the sampling is comprised of 150 mothers of children with disabilities, who are chosen by the stratified sampling method and receiving training at 4 special education centers of this population. For the purpose of examining social support levels and depressive symptoms of mothers of children with disabilities in the study, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, developed by Zimet (1998), Beck Depression Inventory, developed by Beck et. al. (1961) and Personal Data Forms that comprises introductory information are used. T-test, analysis of variance, Kruskal–Wallis test, Mann–Whitney U test, Tukey test and correlation are employed in the statistical analysis of data. According to the findings, the average score of mothers of children with disabilities in Multidimensional Scale of Perceived Social Support is 58.36±21.28 scale average score was found to be moderate.