Psikolojik personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa olan etkisi
The effect of psychological employee empowerment and sub-dimensions on organizational commitment
  1. Tez No: 585983
  2. Yazar: DUYGU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada psikolojik personel güçlendirmenin ve alt boyutlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma özel bir finans kurumunda yapılmış ve beyaz yakalı 50 çalışana anket uygulanmıştır. Veri toplama araçlarının geçerliliği ve güvenilirliği ile araştırma hipotezleri, çeşitli istatistikî yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmada psikolojik personel güçlendirmeyi ölçmek için Spreitzer (1995) ölçeği, örgütsel bağlılık ölçmek için ise Allen & Meyer (1997) ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik personel güçlendirme ve alt boyutlarının örgütsel bağlılık ve tüm alt boyutları üzerinde pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of psychological employee empowerment and sub-dimensions on organizational commitment was researched. The research was conducted to 50 white collar employees in a private financial institution with a survey method. The validity and reliability of the scales as well as hypothesis tests were analyzed with various statistical methods. In the study, psychological employee empowerment was measured by Spreitzer (1995) scale and organizational commitment was measured by Allen & Meyer (1997) scale. It was determined that psychological employee empowerment and sub-dimensions had positive significant effect on organizational commitment.