Türkiye'nin 2002-2018 yılları arasında seçilmiş İslam ülkeleri ile dış ticaretinin incelenmesi
Investigation of selected islamic countries with Turkey's foreign trade between the years 2002-2018
- Tez No: 585988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dış ticaret ülkelerin kalkınmasında ve büyümesinde önemli faktörlerden biridir. Türkiye'nin yaşadığı krizlerin ana sebebi döviz kıtlığı olmuştur. Bu nedenle ülkemizin ihracatının artması hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin sosyokültürel bağlarının olduğu İslam ülkeleri ile dış ticaretinin irdelenerek mevcut durumun ortaya konulması amacıyla yapılan bu araştırmada 2002-2018 yılları arasında Türkiye'nin seçilmiş İslam ülkeleri olarak Libya, İran, Mısır, Katar ve Irak ile gerçekleştirdiği dış ticaretin değişimi incelenmiştir. Bu kapsamda bu ülkelerle dış ticaretin, bu dönemdeki farklılaşması analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is one of the important factors in the development and growth of countries. The main cause of the crisis in Turkey has been some foreign exchange shortages. Therefore, the increase in exports of our country is of vital importance In this context, this study examined Turkey's socio-cultural ties with Islamic countries where the foreign trade is conducted in order to reveal the current situation. For this reason, between the years 2002-2018 selected Islamic countries (Libya, Iran, Egypt, Qatar, Iraq) with the foreign exchange trade of Turkey were examined. In this context, the differentiation of foreign trade with these countries in this period was analyzed.